Orbán Viktor: „Nem mindegy, hogy belefáradunk vagy belehalunk a járványba”

2020. november 10. 20:45 | Varga Diána

A miniszterelnök kedd esti interjújában főként az intézkedések szükségességéről beszélt.

A magyar kormányfő az M1-nek kedden adott exkluzív interjújában ismét arról beszélt, hogy Magyarország laboratóriuma Ausztria – hazánk egy héttel van lemaradva az osztrákokhoz képest. Megjegyezte, hogy még így is jól állunk a szomszédokhoz képest felkészültségben.

Kiemelte, hogy Magyarországnak, Ausztriának és Németországnak van a legtöbb kórházi ágya az Európai Unióban, a lélegeztetőgépek számát tekintve pedig az élen járunk. Rámutatott: a szigorításokkal 50 százalék az esélye annak, az egészségügyi ellátórendszer talpon marad. Ehhez a védőeszközök rendelkezésre állnak, de az orvosok és ápolók száma véges. Hozzátette: nem véletlen, hogy medikusokat, orvostanhallgatókat is szolgálatba állítottak.

Ha az emberek 80 százaléka hordja a maszkot, az elég a vírus megfékezéséhez – ez egy darabig működött is – emlékeztetett Orbán Viktor. Ha az emberek nem lettek volna fegyelmezettek, akkor hamarabb kellett volna ezeket az intézkedéseket meghozni. A kötelező maszkhasználat a közterületeken ma éjféltől érvényes lesz – szögezte le, hozzáfűzve, hogy tartanak a boltokban, késő délután kialakuló tumultustól, de bíznak abban, hogy az emberek megfelelő távolságot tartanak egymástól, amit a boltosok is betartatnak majd.

„Mindannyian szeretünk könyvtárba, moziba vagy meccsekre járni, de ezt a helyzetet most el kell fogadni” – mondta a szigorítások kapcsán.

Arra is kitért, hogy a középiskolásokat nem szabadságra, vakációra küldték, hanem szerdától digitális oktatásra kell ráállni, este 8-ra pedig otthon kell lenni. „14-18 éves gyerekek elég komoly emberek, lehet velük beszélni komoly dolgokról, ezt most meg kell tenni” – mondta, kiemelve, hogy aki erős és fiatal, az könnyebben túljut a járványon, de a szülők és nagyszülők nem ússzák meg, ha pedig a szülő vagy a nagyszülő meghal, az tragédia. Ezért kérik a fiatalokat arra, hogy érezzék át a helyzet súlyát, számít, hogyan döntenek, hiszen mindannyiunkon múlik, túléljük-e.

A bölcsődei, óvodai és iskolai dolgozóknál bevezetendő gyorstesztekről azt mondta, ezek csak pillanatnyi és nem százszázalékos eredményt mutatnak, és az, ha valaki egyik nap negatív eredményt kap, nem jelenti azt, hogy másnap nem fertőződhet meg. Mint mondta, még várják a szlovák, országos tesztelés eredményét, majd hozzáfűzte, hogy a jelenlegi készletek alapján a szociális dolgozókat is le tudják majd tesztelni hetente.

Arra a kérdésre, hogy sokan belefáradtak a vírus elleni védekezésre, azt válaszolta, hogy nem mindegy, belefáradunk vagy belehalunk egy járványba, ezt be kell látni. Mint mondta, bízik abban, hogy az emberek belátják ezt. Úgy látja, hogy a szabályok, a büntetés önmagában nem elégséges, a belátás azonban bárkiből előhozható, ami szerinte menni fog, másodjára is sikerül majd.

A miniszterelnök kiemelte: most közelebb van a vakcina, mint tavasszal, ezt látja a megoldásnak, hiszen ezzel tesszük védetté magunkat. Mint mondta, december végén, januárban az Európai Unióból érkezik valamennyi vakcina – ez a kórházi és közrendészetben dolgozók, illetve a legnagyobb bajban lévő betegek oltására lesz elég. Megfogalmazása szerint a kínai, orosz, izraeli lehetőségeket a tűzben tartja. A tömeges szállítási idővel kapcsolatban arról beszélt, hogy Európából nem érkezik hamarabb szállítmány, mint április, de idő közben kisebb mennyiségben jöhet máshonnan is – a felszabadulás áprilisban jöhet.

Megjegyezte: a kijárási tilalom és korlátozások egy hónapra szólnak, leghamarabb két hét múlva lesz ezeknek eredménye, amelyek, ha jól lesznek, karácsony környékén szabadulhatunk. Egyelőre a szállodák, éttermek, szabadidős tevékenységet végző intézmények 30 napra esnek el a bevételtől, ennek leteltével jöhet a gazdaság újraindítása, majd minden gazdasági ágazatot segítő intézkedés. „Pont jó ütemben kell meghozni az intézkedéseket az egészségügyben és a gazdaságban is” – hangsúlyozta, hozzátéve, hogy nem részterületeket, hanem az élet egészét kell szabályozni annak érdekében, hogy mindenki megkapja a megfelelő ellátást, de közben a családok meg is tudjanak élni.  

Mint mondta, egy országban az összetartozás érzése sokat számít, és hazánkban érződik, hogy segíteni akarunk egymásnak: a magyarok összetartanak egészségben, árvízben, migrációs válságban.

További programok »

FEL