Operatív törzs: Indul a házi karanténban lévők elektronikus ellenőrzése

2020. május 5. 12:48 | Papp Ádám Sándor

Müller Cecília országos tisztifőorvos és Kiss Róbert alezredes a járványügyi helyzet legfrissebb fejleményeiről számolt be az operatív törzs keddi tájékoztatóján.

A tegnapi napon jelent meg az a kormányrendelet, amely lehetővé teszi a hatósági házi karanténban lévők elektronikus úton történő ellenőrzését – ismertette Kiss Róbert. A rendőr alezredes úgy fogalmazott, hogy ez a rendszer az önkéntességen alapul, és hamarosan elkezdődhet a gyakorlati kivitelezése is.

Beszámolt arról, hogy vidéken a tömegközlekedési eszközökön, illetve az üzletekben a maszkok viselésének elmulasztása miatt indult több esetben eljárás, valamint a lakosság sok esetben nem tartotta be az előírt másfél méteres távolságot.

Elmondta azt is, hogy az érettségi vizsgák rendben, az előírt óvintézkedések mellett zajlanak, az intézményekben megfelelő mennyiségű maszk és kesztyű áll rendelkezésre és a fertőtlenítés is folyamatos.

Kiss Róberttől megtudtuk, hogy már több mint 45 000 szabályszegés történt a kijárási korlátozással kapcsolatban. Hozzátette: a hatósági házi karanténok száma ismételten 10 000 fölé nőtt.

 

Nyugvópontra érkezhetett a járvány 

 

Kedd reggelre 3065-re nőtt a beazonosított fertőzöttek száma az országban – kezdte napi ismertetőjében Müller Cecília, országos tisztifőorvos. Meghalt újabb 12 krónikus beteg, ezzel 363-ra emelkedett az elhunytak száma, 709-en pedig már gyógyultan távoztak a kórházból. 

Müller Cecília beszámolt arról, hogy 2000 alá csökkent az aktív fertőzöttek száma. Ez annak köszönhető, hogy csökken az új fertőzöttek száma és nő a gyógyultaké. A járványban továbbra is Budapest és Pest megye érintett a legjobban. Hozzátette: a járvány alakulása aszerint változik, amit korábban reméltek.

– Úgy tűnik, egy nyugvópontra érkeztünk – emelte ki az országos tisztifőorvos.

Az egészségügyi ellátások újraindításáról azt mondta, hogy az csak fokozatosan történhet meg. Müller Cecília hangsúlyozta, hogy a járvány terjedését szorosan követni kell. Hozzátette: minden egészségügyi ellátásra telefonon be kell jelentkezni, senki ne menjen el orvoshoz a korábbiakban megszokott módon. Müller Cecília arról is beszélt, hogy a sürgősségi ellátások soron kívüliek, ahogyan eddig is.

 

A fogorvosoknak akkor is el kell látniuk a beteget, ha az koronavírussal fertőzött

 

A tisztifőorvos elmondta, hogy a fogászati ellátás esetén a sűrgősségi ellátások zavartalanul folynak, de ott is be kell jelentkezni. Nagyon fontos, hogy a váróban maszk legyen a betegen. Akkor is el kell látni egy beteget a fogorvosnál, ha az koronavírusos – ismertette.

– Amennyiben felmerül annak a gyanúja, hogy az illető koronavírus-pozitív, akkor is el fogják látni, hiszen az az orvos tudja, hogyan kezelje a beteget – emelte ki az országos tisztifőorvos.

Akkor kell tesztet végeztetnie a fogorvosnak, ha felmerül a gyanúja a fertőzésnek – mondta Müller Cecília. Ha nincs ilyen gyanú, akkor is megtörténik a beavatkozás – tette hozzá. Ha egy beteg esetében megvan a gyanúja a koronavírusnak, de nincs szüksége sürgős ellátásra, akkor a háziorvossal kell felvennie a kapcsolatot, majd ezt követően a mentősök vesznek mintát tőle – ismertette az országos tisztifőorvos.

Szakmai szempontból a legfontosabb a fogászaton, hogy a korábban megkezdett kezeléseket, és azokat befejezzék, amelyek állapotromlással járhatnak – húzta alá. A fogpótlások, amelyek kellemetlenek, de nem sürgetőek, azok sorolódhatnak hátrább. Ez egy biztonságos, de szűkített keret a fogorvosoknál – mondta az országos tisztifőorvos.

Hozzátette: a költségek viselésében nincsen változás a korábbiakhoz képest a fogászatokon.

További programok »

FEL