Müller Cecília elsőként az elmúlt 24 óra adatait ismertette. Elmondta, hogy 633 fővel emelkedett a beazonosított fertőzöttek száma, és elhunyt 8 krónikus beteg. Az elhunytak közül a legfiatalabb 51 éves volt, a legidősebb 94 éves, de valamennyiük esetében voltak olyan alapbetegségek is, amelyekkel régóta küszködtek. Jelenleg 14 246 aktív pozitív személyt tartanak nyilván, de csak egy részüknél jelentkeznek a betegség tünetei is.
Kiemelte azt is, hogy nagyon fontos a járvány elleni védekezés, most változatlanul a fiatalok a legérintettebbek, főként 20-29 éves korosztály, de az alattuk és felettük levő korosztályban is nő a betegek aránya,.
– Továbbra is terveknek megfelelően védekezünk, ennek része a maszkviselés szigorítása és a szórakozóhelyek 23 órakor történő bezárása, ami a csoportosulások megakadályozása miatt is szükséges – fogalmazott Müller Cecília.
Mint mondta olyan összefoglaló eljárásrend készült még korábban, amelyben szerepel a háziorvosra, a betegellátásra vonatkozó eljárási rend, és minden fontos kérdés. Ez annyiban módosult például, hogy a hatósági házi karantén ideje 14 napról 10 napra csökkent.
Hangsúlyozta azt is, hogy az eljárásrend tartalmazza, milyen módon kell adatokat szolgáltatni, milyen kóddal vehető táppénzre a koronavírusos beteg, vagy a hatósági határozattal járványügyi vizsgálat alá vont személy. Hozzátette, hogy ha a háziorvos bárkit koronagyanúsnak vél, kérheti nála a tesztet, amely ilyenkor ingyenes.
Kiss Róbert rendőr alezredes közölte, hogy a magyar állampolgársággal nem rendelkező személy Magyarország területén, személyforgalomban, kizárólag az illetékes rendőrkapitányság által kiadott engedély birtokában léphet be.
Beszélt arról is, hogy az elmúlt 24 órában 3062 főnél rendelték el a hatósági házi karantént, közülük 774 fővel szemben a határátlépés során került erre sor. A mai napon összesen 25 212 fő van hatósági házi karanténban, az elektronikus ellenőrzés lehetőségét 1823-an választották online applikáción keresztül. A tömegközlekedési eszközökön eddig 22, bevásárlóközpontokban 27 alkalommal kellett intézkedni azokkal szemben, akik nem tartották be a maszkviselési előírásokat.
Felvetődött a kérdés, hogy a D-vitamin segít-e a fertőzés leküzdésében? Müller Cecília elmondta, hogy a lakosságnak általában alacsonyabb a D-vitamin szintje, de valóban igaz, hogy ez segíthet. Javasolta, hogy most használjuk ki még a napsütést, és megjegyezte, hogy a napi D-vitamin bevitel egyébként általában 2000 egység naponta, de ezt érdemes megbeszélni az orvossal.