Bevallom, vannak olyan olasz tészták, amelyek nevét nem jól ejtettem eddig, de ezen változtattam. Ilyen kérdéses kiejtésű szó volt például a gnocchi. A grappát, mortadellát, pastát, risottót, panettonét vagy profiterolt könnyebb volt jól mondani. Érdeklődve néztem utána, hogyan ejtjük az olasz finomságok nevét. Az olyan szavak leírva már trükkösebbek, mint a mascarpone, ricotta, cappuccino, Limoncello vagy prosecco, de általában ezeket is helyesen ejtve hallom. Lássuk tehát a leggyakrabban rosszul kimondott olasz étel- és italneveket!
Lasagne fonetikusan ejve lázánnye. A lasagne, vagy eredeti nevén lasagne al forno, egy olasz rakott tésztaétel. Főbb összetevői a tésztalapok, valamilyen ragu, vagy zöldség, besamel mártás és sajt.
Bármilyen furcsa is a pizza kiejtve piccá. A pizza alapja egy kelttésztából készült vékony lepénykenyér, melyet paradicsom- vagy tejfölalapú szósszal borítanak, és erre különféle feltétek kerülnek, a tésztát végül reszelt sajttal szórják meg és sütőben megsütik.
Mozzarella ejtsd: moccárellá! A mozzarella porcelánfehér színű, szálas szerkezetű gyúrt sajt. A dél-olaszországi Campania és Lazio tartományból származik, ahol a 16. század óta változatlan recept alapján készítik, a háziasított vízibivaly zsíros tejéből. Gyártása során nem érlelik, semmilyen tartósítószert nem adnak hozzá, és nem is ízesítik.
Gorgonzola gorgoncolá. A gorgonzola híres olasz belsőpenészes sajt. Tehéntejből készül, zsírtartalma 48-55% között mozog. Szokásos formája 25–30 cm-es átmérőjű, 15–20 cm magas korong, amelynek tömege 6-12 kilogramm lehet.
Gnocchi helyesen kiejtve nyokki, ezentúl így használom. Ha falatnyi, kerekded formát ölt a krumplis tészta, akkor bizony gnocchi néven szerepelhet a tányéron. Ezt az olasz gombócot különféle mártásokkal ízesítik, de maga a tészta is gazdagítható, ízesíthető.
Carpaccio ejtsd: kárpáccsó, ami eredetileg a carpaccio vékonyra szelt nyers marhahúst jelentett, melyet citromlével, olívaolajjal és fehér szarvasgombával tálaltak. Később a kifejezést átvették olyan ételekre, amelyek nyers húst, vagy halat tartalmaznak, melyeket citromlével vagy ecettel, olívaolajjal, sóval és fekete borssal ízesítettek.
A tagliatelle, ami helyesen táljátelle. Tagliatelle és tagliolini egy tradicionális tészta Olaszországból, Emilia-Romagna és Marche régiókból. A tagliatelle hosszú, lapos szalag formájúra vágott tészta, hasonlít a fettuccinéhoz és általában 6,5–10 mm széles.
Stracciatella - sztrácsátéllá, lágy sajt, apró darabokra tépve, tejszínben lágyítva, nagyon frissen, 24 órán belül fogyasztva. A burrata töltelékébe is ez kerül. A dél-olasz Apuia tartományban, Foggia környékén, bivalytejből az igazi. Mi a fagyi változatot ismerjük.