Több rovat is foglalkozik azzal a témával, hogy az embereket mennyire érdekli a környezettudatosság. Egyre jobban érdekli a lakosságot, hogy mivel terheli a környezetét, sőt már az iskolákban is egyre több program szemlélteti az újrafelhasználást és az újrahasznosítást.
Most, hogy már a Szent István téren is feldarabolták a város karácsonyfáját, felvetődött bennem, mi lesz a fák sorsa, ki hogyan gondolkodik erről. Jó néhány beszélgetés és elolvasott cikk is azt azt erősíti, hogy a vásárlók a karácsonyi időszakban nagyobb figyelmet fordítanak a környezettudatosságra. A mutatós, fényes csomagolópapír és szalag helyett gyakran választják az újrahasznosítottat. Sőt mivel általában nem eldobható díszeket használunk, így a jövő karácsonyaira is eltehetjük őket. Emellett 100 százalékban újrahasznosítható anyagból is készítenek dekorációt. Számos felmérés bizonyítja azonban, hogy az ünnepi szezonban világszerte megnövekszik a hulladéktermelés. Természetesen ez alól a fenyőfa sem kivétel, hiszen sokan ragaszkodnak az igazi tűlevelűkhöz, ám aki le tud mondani róluk, sok fát menthet meg a pusztulástól.
Egy forrás szerint a begyűjtött fák 100 százalékosan hasznosulnak, elégetésükkel villamosenergiát és fűtési gőzt biztosítanak, amely több tízezer háztartás ellátását tudják biztosítani. Tehát ilyen szempontból hasznos hulladéknak minősülnek, és nem csupán gyújtósként: törzsét felszelve poháralátétként is hasznosíthatjuk, sőt még a komposzt is megköszöni a fenyőgallyakat.
A lakosoknak több lehetőségük is van megválni karácsonyfájuktól. Az egyik mód az, hogy a kukák mellé helyezik ki úgy, hogy az ne akadályozza sem a gyalogosok, sem a gépkocsik forgalmát. A másik lehetőség, hogy a kijelölt gyűjtőpontokon rakják le.
Tudta, hogy a fenyőfa is komposztálható?
A fenyőfa tűleveleinek gyanta tartalma miatt nehézkesebb a folyamat, ezért önmagában nagyon nehezen bomlik le. Ha egy vegyes komposztba tesszük, akkor pár centis rétegekben elteríthető – érdemes minél vékonyabb rétegeket kialakítani, hogy biztosan megtörténjen a lebomlás. Egyfelől ennek van egy olyan előnye, hogy lazább lesz az egész komposzthalom, másfelől pedig jó hőzáró rétegeket biztosít, így a komposztáláshoz szükséges meleg könnyebben megmarad.
Láthatjuk, hogy a fenyőfák körül nem terem meg bármilyen növény – ennek bizony köze van a tűlevelekhez is. A fenyőfák – és persze a fenyőfából készült komposzt – a talajt úgymond elsavanyítja, ezt pedig csak speciális növények szeretik. Tehát ha ilyen komposztot szeretnénk használni, akkor a következő növények kifejezetten örülnek majd neki: begónia, hortenzia, liliomfa, rododendron.
A fenyőfa komposztálásával kapcsolatos mélyebb szakmai tudnivalókban elmélyedhet, ha ide kattint.