Ökológus: A méhek marketingje a legjobb a beporzók között!

2024. május 20. 11:00 | Bere Mátyás

Szakértők társalogtak a beporzókról a Békés Megyei Könyvtárban „Döngicsélő” címmel. A csütörtöki kerekasztal-beszélgetésen a környezetvédelem irányából is rávilágítottak az ember életteréből kiszoruló beporzókra. Kiemelték a növényvédő szerek és a rovarirtás veszélyeit is.

Az eseményen Mohácsi Klaudia méhész, Váncsa Klára muzeológus, ökológus és Boldog Gusztáv természetvédelmi szakember rágták át magukat a virágokkal dolgozó élővilág témáján, Földesi Csenge moderálásával. A beszélgetést a Europe Direct Békés hozta Békéscsabára, hogy itt is terjedjen a rovarok védelmének gondolata.

Váncsa Klára felhívta a figyelmet arra, hogy a beporzók nemcsak a méhek.

– A növények beporzásának kis százalékát végzik a méhek. A természetben rengeteg beporzó rovar van a méheken kívül, de a méheknek van a legjobb marketingjük közülük – fogalmazott az ökológus, majd kiemelte, hogy az agráriumban lévő monokultúrák kiszorítják azokat a fajokat, amelyek a biodiverzitásra támaszkodva élik életüket.

Azt javasolta, a kertünket igyekezzünk úgy kialakítani, hogy legyenek benne virágos növények, legyenek olyan helyek, ahol elbújhatnak a beporzók. Lehetőleg ne legyen mindenütt kétcentis a fű, mert az nem élőhely. 

 

 

A 2022-es év Magyarország Mézkirálynője, Mohácsi Klaudia harmadik generációs méhész, méhészeti oldalról világított rá a beporzók helyzetére. Kiemelte, hogy méhészek nélkül a méhek állománya rohamosan csökkenne. A méheket is súlyosan érintik a permetezések, és az agrárium monokulturális termelési stílusa. Az otthon gazdálkodók gyakran nem méhbarát szereket használnak, ami szintén gyéríti a méhállományt. 

Boldog Gusztáv elmondta, hogy a szúnyoggyérítés idején a házi méheket elzárják, de a többi beporzó fajt sajnos nem lehet megkérni arra, hogy bújjon el.

– A víz hiánya is nagyon káros tényező. Minden egyes élőlény fennmaradásához vízre van szükség. Ha az árkokban körbenézünk és nem találunk vizet, az azt jelenti, hogy a talajvíz is jelentősen lecsökkent. Ez a különböző rovarok szaporodását is rendkívüli módon tudja gátolni – hangsúlyozta a természetvédelmi szakember.

 

Galéria

 

 

 

További programok »

FEL