A magyar himnuszt követően az ülés levezetését korelnökként Kovács Erzsébet kezdte el. A jelenlévő mind az öt képviselő elfogadta az alakuló ülés napirendi pontjait, amelyek közül az első a hivatalos eskütétel volt. Az eskü szövegét Kiss Gyula, Békéscsaba aljegyzője mondta elő. Ezt követően egyhangúlag újabb öt évre megválasztották a testület elnökének Kovács Erzsébetet, aki immár nyolcadik ciklusát kezdi vezetőként. Az elnökhelyettes személyére két javaslat érkezett, 1 igen és 4 nem szavazattal elutasította a Nagy József jelölését, míg Nagy Rikárd Kálmán 4 igen és 1 tartózkodás mellett kapta meg a szükséges többséget.
Az első ülésen többek között elfogadták a testület tagjainak tiszteletdíjáról szóló előterjesztést, valamint a roma nemzetiségi önkormányzat szervezeti és működési szabályzatát is.
A bejelentések között Nagy József arról beszélt, hogy közel 30 éve dolgozik képviselőként, majd kritikát fogalmazott meg a roma önkormányzat működése kapcsán. Úgy fogalmazott, hogy a város közel 10 százaléka roma, nekik az elmúlt évtizedekben nem volt hiteles érdekképviselete. A képviselő úgy véli, hogy a roma nemzetiségi önkormányzat tagjainak le kell ülnie a városvezetőkkel, hogy megszüntessék az oktatási intézményekben a szegregációt, mert a gyermekeik jövőjének biztosítása a legfontosabb feladata a roma önkormányzatnak.
A képviselő felvetéseire reagálva a testület határozatot hozott arról, hogy egyeztetést kezdeményeznek a Magyar Baptista Egyház vezetőségével a Szent László utcai iskola ügyében.
– A 30 éves nemzetiségi önkormányzati munkák alatt sok mindent letettünk az asztalra, mert elég komoly feladatot látunk el abban, hogy hidat képezzünk a város önkormányzata és a nemzetiségi önkormányzat, valamint a romák és a nem romák között Békéscsabán. Ha netalán felmerülne egy probléma, akkor mi ott vagyunk, ezt a tüzet elolthatjuk. A fő célunk mindig is az oktatás biztosítása, támogatása volt, mert a roma gyerekeknek, a roma embereknek a tanulás lehet a kitörés abból, hogy ne éljenek úgy, mint a szüleik, ne legyenek analfabéták. Ha kikerülnek közülük értelmiségiek, akkor ők képviselhetik majd népüket. Ha megtanulják a viselkedési morált, akkor el tudnak járni a saját, és családjuk ügyeiben. Emellet munkára neveljük őket, és bátorítjuk, hogy legyen szakmájuk, szakképesítésük, hogy a munkaerőpiacon el tudjanak helyezkedni. Ez a célunk – hangsúlyozta Kovács Erzsébet, Békéscsaba Megyei Jogú Város Roma Nemzetiségi Önkormányzatának újra megválasztott elnöke.
Az alakuló ülésen mind az öt megválasztott képviselő: Kovács Erzsébet, Kovács Amanda Molli, Nagy József, Nagy Rikárd Kálmán és Kovács Attila is részt vett.