Mindig legyen elérhető a szülő és a gyermek egymásnak – ez is szerepel az között a tanácsok között, amelyekkel a rendőrség igyekszik ellátni a családokat. Hogy mi mindenre kell még odafigyelni a nyári szünet alatt, arról pénteken tájékoztattak kicsiket és nagyokat.
A szülői példamutatás és a szabályok ismerete az egyik legfontosabb – hangzott el a tájékoztatón, ahol a szakemberek a nyáron, gyermekekre leselkedő veszélyekre hívták fel a figyelmet.
– A gyermekek koruknál és tapasztalatlanságuknál fogva veszélyesztetettebbek, mint a közlekedés többi szereplője, ezért arra kérjük a közlekedőket, hogy a megszokottnál is óvatosabban közelítsék meg a játszótereket, sportpályákat. Ha például kiguruló labdát látnak az úttesten, számítani kell arra, hogy egy kisgyermek szalad majd utána –magyarázta Kutyik Margit rendőr hadnagy. A Békéscsabai Rendőrkapitányság baleset-megelőzési főelőadója szerint a közlekedési ismereteket is érdemes átismételni az óvodásokkal és iskolásokkal.
A főelőadó a passzív biztonsági eszközök használatának fontosságát is hangsúlyozva arra emlékeztetett, hogy a 150 centiméternél alacsonyabb vagy három évesnél fiatalabb gyermeknél kötelező a gyermekbiztonsági rendszer használata. Sőfőrként, utasként pedig indulás előtt minden esetben kapcsoljuk be a biztonsági övet. Kiemelte, hogy sok gyermektáborban lesz jelen a rendőrség balesetmegelőzési programokkal, és figyelemfelhívó kampányokat is indítanak.
Telekné Furák Mónika rendőr alezredes arra hívta fel a figyelmet, hogy az a legjobb, ha a szőlő mindig tudja, merre és kivel van a gyermek, véleménye szerint ez könnyen ellenőrizhető a mobiltelefonok világában. A Békés Megyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztályának vezetője a nagyobbaknál a biztonságos internethasználatot és szórakozást emelte ki. Fontosnak nevezte, hogy a szülők mindig elérhetőek legyenek a gyerekek számára és fordítva, hiszen ezek az egyszerű intézkedések a segítségkérés lehetőségét és biztonságunkat szolgálják.
– Gondolják át, hogy mennyi pénzre lehet szüksége a gyermeknek és csak annyit vigyen magával, amit várhatóan elkölt majd. Kérjék meg rá, hogy a telefonját, táskáját sehol ne hagyja őrizetlenül, még rövid időre se. Vízparton, strandon nem elég törölközővel letakarni a táskát, érdemes értékmegőrzőt használni vagy valaki mindig maradjon a táskák mellett – hangsúlyozta.