Ezeket a tippeket érdemes átvenni a gyermekek biztonságáért!

2024. június 22. 16:44 | behir.hu

Azért, hogy a nyári szünet gondtalanul, biztonságosan teljen, a Békés Vármegyei Rendőr-főkapitányság sok tippet gyűjtött össze.

A rendőrség azt írja összefoglalójában: a szülők a szünidőben is tudjanak arról, kivel tölti gyermekük az idejét, hová megy, kikkel találkozik. Tanácsos feljegyezni a gyermek barátainak az elérhetőségeit is.

Az önállóan közlekedő gyermekek legyenek tisztában azzal, hogy a segélyhívószám a 112, és legyen náluk, vagy tanulják meg a szüleik telefonszámát.

A nyári szünidő kezdetén érdemes a szülőknek időt szánni arra, hogy gyermekeikkel végig járják azokat az útvonalakat, ahol a gyermek önállóan közlekedik. Beszéljék meg, melyik közlekedési jelzés mit jelent, miért fontos figyelembe venni. Csak a kötelező tartozékokkal felszerelt kerékpárokkal engedjék el kerékpározni gyermeküket.

A gyerekek figyelmét fel kell hívni arra, hogy mielőtt az úttestre lépnek, nézzenek jól körül. Álló autó, busz, vagy bokor, fa mögül ne szaladjanak ki az útra! Olyan gyalogos-átkelőhelyen, ahol van lámpa, piroson még akkor se menjenek át, ha úgy látják, éppen nem jön semmi.

Sok felső tagozatos általános iskolás a nyári szünidőben közlekedik majd először segédmotoros kerékpárjával, a középiskolások közül pedig többen autóvezetőként jelennek meg a forgalomban. Tudatosítani kell bennük, hogy a járművezetés felelősséggel jár, ittasan, fáradtan ne üljenek volán mögé!

A személygépkocsit vezetők és utasaik mindig használják a biztonsági övet, a gyermekeket csak az életkoruknak, magasságuknak megfelelő biztonsági ülésben vagy magasítón vigyék.

Kérik a járművezetőket, hogy ha az úttest szélén kerékpározó gyermeket kerülnek ki, tartsanak nagyobb oldaltávolságot, üdülő övezetekben, strandok, játszóterek környékén pedig fokozott óvatossággal közlekedjenek!

Ha kerékpáron visznek kisgyermeket, a kerékpáros gyermekülésnek legyen háttámlája, lábtartója és biztonsági öve. Ügyeljenek arra, hogy láthatóak legyenek és ajánlott kerékpáros sisakot is használni.

Nagyon fontos a példamutatás, a szülők és nagyszülők is mindig kapcsolják be az övet és gyalogosként is tartsák be a szabályokat. Ne menjenek át a tilos jelzésen akkor sem, ha éppen nem jön semmi, mert a gyermek később egyedül is megpróbál majd átszaladni a piroson.

A szülők, nagyszülők figyelmeztessék gyermekeiket, hogy idegenekben ne bízzanak meg, ne menjenek el velük sehová még akkor sem, ha csak útbaigazítást kérnek. Az online térben se adjanak meg bizalmas információkat idegeneknek, ne küldjenek magukról fotót, ne árulják el, ha éppen egyedül vannak otthon és azt sem, hogy mikor utazik el a család.

Sehol ne hagyják még rövid időre se őrizetlenül személyes dolgaikat. Fesztiválokon, strandon is ügyeljenek táskájukra, pénztárcáikra, mobiltelefonjukra. Ha van, használják az értékmegőrzőt, ha nincs, a társaság egyik tagja mindig maradjon a táskák mellett.

Kérik a fiatalokat, hogy kábítószereket, tudatmódosító anyagokat, olyan szereket, amiket esetleg társaságban mások kínálnak, ne fogadjanak el, ne próbáljanak ki. Az együtt szórakozó tizenévesek késő este ne egyedül, hanem lehetőség szerint csoportosan induljanak haza.

Békés vármegyében a rendőrök a nyári szünetben több táborba, programra is ellátogatnak. Mindenhol a gyermekek életkorának megfelelően felépített, játékos foglalkozásokon igyekeznek megismertetni, átismételni a biztonságot szolgáló legfontosabb szabályokat. Beszéljenek a 112-es segélyhívószámról, illetve arról, milyen esetekben és hogyan lehet ezen az ingyenes számon segítséget kérni.

További programok »

FEL