A karácsony a meghittség és a társas kapcsolatok ünnepe, ilyenkor a lehető legtöbben szeretteik társaságában ünnepelnek. Az idei karácsony a szokásosnál nehezebben telhet, hiszen a járvány miatt, a pandémiás szabályok már hetek óta korlátozzák a társas kapcsolattartást.
A szakemberek szerint a depresszióra hajlamosaknál a magány és az elszigetelődés érzése, a napi teendők elhagyása, illetve a megszokottnál komorabb gondolatok már jelezhetik a problémát. Kozma Zoltán kiemelte, hogy a depressziónak hasonló tünetei vannak, akkor is, ha az ember veszteséget él meg és akkor is, ha az ünnepek körül érzi a magányt.
– Energiátlansággal, rossz kedvvel, koncentrációs nehézséggel, bűntudattal, önmaga ellen forduló gondolattal jár ez az állapot. Azt gondolom, hogy érdemes odafigyelni ezekre, érdemes ezeket megbeszélni a környezetünkben és amennyiben nagy a szenvedés érzése az embernek, úgy érzi, hogy nem talál megoldást, akkor kell szakemberhez fordulnia – hangsúlyozta a klinikai szakpszichológus.
A depresszióval küzdő betegre jellemző, hogy nem keresi a társas kapcsolatokat, izolálódik és olyan beszűkültséget él meg, amelyből nem lát kiutat. Pedig a szakemberek szerint pont a kommunikáció az első lépés, hogy a beteg kilépjen a depresszív állapotból. Az enyhébb esetekben a problémák kiventillálása is elég lehet, súlyosabb esetekben érdemes szakemberhez fordulni.
Az ünnepek alatt is működik a telefonos lelkisegélyszolgálat. Az elmúlt évek statisztikái szerint ebben az időszakban szinte megduplázódik a hívások száma. Az Országos Lelkisegély Szolgálat alelnöke elmondta, hogy sok esetben elég, ha valakinek csak elmondhatja a hívó a bánatát.
– Tulajdonképpen ilyenkor több hívás fut be minden évben. Több a magányos ember. Karácsonyra készülve tényleg az öröm, az ajándékozás jut az emberek eszébe, de egészen más a történet, ha zajlik egy gyászfolyamat vagy egyedül marad valaki, akkor más lesz az ünnepnek az egész hangulata – mondta dr. Udvardi László
A magányosság érzetén kívül az ünnepek lebonyolításával kapcsolatos túlzott elvárások vagy a sikertelenség érzése is depressziót okozhat. Akár ezekben az esetekben is érdemes tárcsázni a lelkisegélyszolgálat 24 órás anonim ügyeletét a 116-123-as telefonszámon.