– Sokan Szomáliát a világ legbukottabb államaként tartják számon, hol alig, vagy egyáltalán nem működik a közigazgatás és a szociális ellátórendszer, ahol a rendezési kísérletek elbuknak a klánok közti ellentétek miatt, és a helyzet legnagyobb haszonélvezői a helyi terrorcsoportok és a kalózok – mondta Marsai Viktor.
Marsai Viktor – Fotó: Such Tamás / behir.hu
Hangsúlyozta, bármennyire is meglepő, ebben a kelet-afrikai országban zajló helyzet hatással van Magyarországra is. Többek között az Európai Unióba érkező ázsiai termékek zömmel áthaladnak a szomáliai partok menti Adeni-öblön. Ha azokat a hajókat a helyi kalózok megállítják, akkor az áru egy része nem érkezik meg.
– Nem féllábú, félkezű, félszemű szakállas embereket kell elképzelni, de ugyanúgy csónakokkal támadnak azokon a helyeken, ahol nagy a hajóforgalom, ahol az állam és nemzetközi ellenőrzés gyenge – tette hozzá. – Ami változás mostanság, hogy nem a rakományt akarják megszerezni vagy az olajat akarják kiszivattyúzni a tartályokból, hanem csak nagyon komoly váltságdíjért cserébe adják vissza a hajókat.
Megjegyezte, hogy ott működik világ legerősebb terrorszervezete az Al-Shabaab. Noha a fókuszuk elsősorban oda és a környező országokra terjed ki, azért láttunk már olyan próbálkozásokat is, hogy Európából próbálnak harcosokat toborozni, vagy pénzügyi forrásokat gyűjteni. A másik szervezet a Szomáliai Iszlám Állam, akik harcosokat próbálnak Európába bejuttatni, hogy terrortámadásokat hajtsanak végre. Konkrétan egyikük a Szent Péter bazilikát szerette volna felrobbantani, csak az olasz hatóságok megelőzték az akcióját.
– A fegyveres harcok, a létbizonytalanság miatt a jobb élet reményében egyre több szomáliai hagyja el szülőföldjét, és Európába vagy az Arab-öböl felé indulnak. Zömmel traumatizált emberekről van szó, akik soha nem tapasztálták meg, hogy miképp működik egy állam; nekik a lojalitás nem egy államhatalom, hanem a klán felé jelenik meg. Ez azonban sok konfliktushoz vezethet.