A világnap célja a figyelemfelhívás mellett az is, hogy együtt keressük a vakok és gyengénlátók gondjainak megoldási lehetőségeit, a társadalomba való teljesebb értékű beilleszkedésük útját.
A fehér bot a vakok utcai közlekedésének közismert és elengedhetetlen segédeszköze. A Békés Megyei Könyvtárban szombaton tartotta a Vakok és Gyengén Látók Békés Megyei Egyesülete az ünnepségét. Az eseményen Herczeg Tamás, országgyűlési képviselő köszöntötte a megjelent vendégeket.
– A Fehér Bot Napja is egy jelentős esemény, hiszen ez remek alkalom, hogy a vakokra és gyengénlátókra odafigyeljünk. Egyébként nagyon éles tendencia látszik az elmúlt évtizedekben szerte a világon, mert gyarapodott a vakok és gyengénlátók száma, amelynek számos oka lehet. Az, hogy a látó emberek ezt a közeli hétköznapjaikban is behatóan átlássák, roppant fontos mindannyiunk számára – fogalmazott Herczeg Tamás.
Varga Tamás, Békéscsaba kultúráért felelős alpolgármestere köszöntőjében kiemelte, hogy fontos a nap üzenete, ami nem más, mint az, hogy minden ember egyenlő.
Ádász István, a Vakok és Gyengénlátók Békés Megyei Egyesületének elnöke elmondta, számukra fontos, hogy megtartsák minden évben az ünnepséget.
– Már augusztus óta szervezzük a Fehér Bot Napját, már akkor felkértük az előadóinkat is, hogy állítsák össze a műsorukat. Az orosháziak készültek mára énekkel, verssel, illetve egy sorstársunk verssel, de meg kell említenem a Csanádapácai Népdalkör műsorát is – tájékoztatott Ádász István.
Kiemelte, hogy tapasztalatai szerint sokan felismerik a vakok és gyengénlátó embereket és igyekeznek segíteni a közlekedésben. Hangsúlyozta, hogy a vakvezető kutya, a látássérült feliratú kitűző, valamint a fehér bot egyértelművé teszi a látók számára, hogy ki is az, aki gyengénlátó, vagy teljesen vak.
– A legmegfelelőbb segítség a közlekedésben, ha valaki odajön hozzánk, megkérdezi, hogy segíthetek-e? Majd mi mondjuk, hogy igen. A következő kérdésnek a "hogyan segíthetek"-nek kell lennie – tette hozzá Ádász István.