A műsor előtt Demeter Szilárd, a Petőfi Irodalmi Múzeum főigazgatója, az est egyik fő vendége és Frankó Attila, a Frankó Produkciós Iroda vezetője közös sajtótájékoztatót tartott – stílszerűen – a Vízmű könyvtárában. Elhangzott, az aktuális program gerince Demeter a Valahol szabadsága – Rendhagyó hazaszótár művének a kvázi kivonatára, a Tempetőfi 76 széljegyzet születésnapomra című munkájára épül. A Valahol szabadság van című kötetben a szerző az elmúlt 30 év bejegyzéseit, publicisztikáit, beszédeit, Facebook posztjait stb. gyűjtötte össze.
Hozzátette, filozófusként már rég szomorúan felismerte, az emberek nem szeretnek hosszú szövegeket olvasni – ezért a Tempetőfi 76 széljegyzet születésnapomra 76 rövid, Facebook poszt terjedelmű írást tömörít. Megjegyezte, azért 76, mert 1976-ban született.
Demeter Szilárd és Frankó Attila – Fotó: Such Tamás / behir.hu
Kinevezésével kapcsolatban megjegyezte, meglehetősen nagy hullámokat vetett, hogy öt évig ő volt a Petőfi Irodalmi Múzeum főigazgatója. „Az is, hogy az elkövetkező öt évben is én leszek – fűzte hozzá. – Ráadásul úgy, hogy egy olyan versenyen indultam el a második ciklusomért, ahol egyedül voltam. De hát nem tehetek arról, hogy a partvonalról bekiabáló, főként ellenzéki érzelmű irodalomtudorok nem vállalták a megmérettetést. Nyitott versenyen szerettem volna bizonyítani a rátermettségemet.”
„Álmomban nem gondoltam volna, hogy megünnepeljük a 18. születésnapunkat” – vette át a szót Frankó Attila. A rendezvényen Závogyán Magdolna kultúráért felelős államtitkár, illetve Tőkés László püspök is részt vett. Azt követően kiemelte Józsa Mihály színművész jelentőségét, aki végig hitt az első irodalmi estek létében.
– Az egyik irodalmi esten Ignácz Mihály barátom Dsida Jenő Psalmus Hungaricus című monumentális versét szavalta el. Azon a rendezvényen is jelen volt Tőkés László. Később a püspök úr azt kérdezte, „Attila, tudja, hogy nekem mennyire fontos ez a vers? Az édesanyám gyermekkoromban mindennap ezt szavalta.” Ekkor a hideg rázott ki – mesélte.
Tőkés László (b), Demeter Szilárd, Závogyán Magdolna és Domokos László – Fotó: Such Tamás / behir.hu
Demeter mindehhez hozzáfűzte, Tőkés László mellett hét évet szolgált, amíg ő európai parlamenti képviselő volt. Závogyán Magdolnával pedig „szoros emberfogással” próbálnak a magyar kultúra területén előrébb „moccanni”.
– Tulajdonképpen most azért vagyok jelen – jegyzi meg –, mert államtitkár asszony kifejezetten szelíden, okos feleség módjára nem hagyott más választást: „Ide el kell jönni!”. Főleg azzal kecsegtetett, hogy itt nem az az általában bevett, tízfős elit grémium előtt kell elmagyarázni a saját nagyszerűségedet, hanem egy több tucat fős közönség előtt.
Závogyán Magdolna a műsor előtt kérdésünkre az irodalmi estek jelentőségét emelte ki. Úgy gondolja, a program szubsztanciája, hogy aktualitás és a múltból gyökerező gondolatatokat helyez a középpontba. Megemlítette, munkájából kifolyólag nem mindig van lehetősége eljönni egy-egy ilyen rendezvényre. A szervezőkkel azonban hónapokkal ezelőtt megbeszélték, hogy a 18 éves szülinapi est vendége Demeter Szilárdot lesz. – Nagyon fontosnak tartom azt az üzenetet, amit Szilárd a szellemiségében, írásaiban közöl – húzta alá.
Dr. Bódi Beáta, a Békés Vármegyei Kormányhivatal igazgatója dr. Takács Árpád főispán szavait tolmácsolva elmondta, a jubileum mindig kettős: egyszerre számvetés, illetve előretekintés is. A Békéscsabai Irodalmi Estek rendezvénysorozata a Viharsarok egyik kulturális fáklyája – az elmúlt 18 esztendő 198 előadásában bizonyította, hogy nem szalmaláng lelkesedés, sokkal inkább hamu alatt hosszasan szunnyadó parázs fűti a rendezvény megálmodóját és a szervezőit.
Dr. Bódi Beáta – Fotó: Such Tamás / behir.hu
– Az elmúlt 18 esztendőben a magyar irodalom klasszikusait – folytatta –, illetve kortárs irodalmi, helytörténeti és tudományos műveket is megismerhetett a kultúrára éhező publikum.
Végül Kányádi Sándor örökbecsű gondolatait osztotta meg: „Egyetlen batyunk, botunk, fegyverünk az anyanyelv. Batyunk, melyet őseink hoztak magukkal, és mi visszük tovább. Bot, amire támaszkodhatunk, és fegyver, amivel védekezhetünk, ez mind az anyanyelv."
***
Az est folyamán bemutatták Demeter Szilárd Tempetőfi 76 széljegyzet születésnapomra című könyvét. Közreműködött: Kiss-Réger Wanda, Báthori Petra, valamint Horváth Szabolcs, aki egyben a műsorvezető szerepét is betöltötte; muzsikált: Kabai Gábor; a rendező asszisztens: Kocziha Gergő volt, a műsort rendezte és szerkesztette: Frankó Attila.