Müller Cecília elmondta: mára több, mint 14 ezer laboratóriumi vizsgálat történt és van ok az örömre is, hiszen egyre több olyan állampolgár gyógyul meg, akinél koronavírust diagnosztizáltak: a gyógyultak száma 37 főre emelkedett. Hozzátette: ahhoz, hogy pontosabb adatokat kapjanak a fertőzöttek számáról, több laboratóriumi vizsgálat elvégzése szükséges.
Az országos tisztifőorvos beszélt az új adatközlési módszereikről, mellyel kapcsolatban elmondta: a koronavirus.gov.hu honlapon megtalálható az elhunytak száma, életkora, neme és az, hogy milyen (krónikus) betegségben szenvedtek, ezzel felhívva a kockázati csoportba tartozók figyelmét.
– Valamennyi elhunytnál krónikus megbetegedést tártak fel a járványügyi elemzés alatt. Többek között szív-érrendszeri megbetegedést, rosszindulatú daganatot vagy immunrendszerre hatással lévő krónikus megbetegedés volt a diagnózis – emelte ki. Hozzátette: az anyagcsere-megbetegedés is kockázati csoportba tartozóvá tehet valakit, utalt ezzel arra, hogy hazánkban sokan cukorbetegek.
Felhívta a figyelmet arra, hogy a fertőzöttek száma többszöröse a regisztrált adatoknál. Ezért továbbra is kérte, hogy aki teheti, az maradjon otthon, hiszen az érintkezések számának csökkentésével lehet lassítani a járványt. Kiemelte, hogy az egész társadalom érdeke, hogy betartsák a hatóságok és a szakemberek utasításait és javaslatait.
Az országos tisztifőorvos ismételten háláját fejezte ki az orvosoknak és az ápolóknak, de köszönetet mondott az állampolgároknak is, és külön azoknak, akik dalolnak, hiszen mint mondta: csökkentik a feszültséget, amelyet a bezártság okoz. A tisztifőorvos arról is beszélt, hogy ne káros szenvedéllyel csökkentse senki a feszültséget, de a hiteles hírforrásból való tájékozódást is a javaslatok közt említette.
Ajánlotta az otthoni tornát, mint mozgásformát, amely segít a feszültségkezelésében. Véleménye szerint különösen kell figyelni a gyermekekre, az ő lelki egyensúlyuk érdekében érdemes tájékoztatni őket a helyzetről, de arról is, hogy közösen lehet megoldást találni a nehéz helyzetben.
Az egészségügyi intézményekbe került a kínai szállítmány
Kiss Róbert, az operatív törzs munkatársa ismertette, hogy hatályba lépett a koronavírus-törvény, amely a veszélyhelyzet visszavonásáig érvényben van. Kiemelte: a Waberer's Logisztikai Kft. felajánlása révén hétfőn 82 egészségügyi intézménybe szállították ki az egészségügyi védőfelszereléseket, amelyek az elmúlt napokban érkeztek Kínából Magyarországra.
Arról is beszélt, hogy megkezdték munkájukat a kórházparancsnokok, akik jelentésükben részletezték, hogy minden szükséges eszköz rendelkezésre áll a védekezéshez.
A járványügyi veszélyhelyzettel kapcsolatban 103 büntetőeljárás indult eddig, 26 rémhírterjesztés miatt, 19 közveszéllyel fenyegetés miatt, 29 csalás miatt, és 19 járványügyi szabálysértés miatt - ismertette.
Hangsúlyozta: a kijárási korlátozások hatályba lépése óta 943 rendőri intézkedés volt, 822 esetben figyelmeztetéssel zárultak ezek, 90 fő ellen szabálysértési eljárás indult, 13 fő estében helyszíni bírságot szabtak ki.
Hatósági házi karantént 9448 esetben rendeltek el, melyeket 63 000 alkalommal ellenőriztek a rendőrök.