Az első szó a köszöneté - kezdte tájékoztatóját az országos tiszti főorvos. A hosszú hétvégén sokan tettek annak érdekében, hogy a járványt megfékezzük: az ünnepek alatt alatt 276 ezer főt sikerült beoltani. A húsvét arról szólt, hogy tegyünk egymásért, és úgy tűnik, ezt sikerült is megtennünk – fogalmazott Müller Cecília.
Magyarországon a lakosság 24,2 százaléka kapott már legalább egy oltást. Müller Cecília kiemelte, hogy fontos az egyéni védettség kialakítása, hiszen ha ez minél nagyobb számban megtörténik, az először a kisebb közösségeket, majd az egész országot védi. A védett személy már nem fertőződik vagy enyhébben zajlik nála a megbetegedés és a kórházi kezelésekre sem lesz szükség olyan nagy mértékben.
Az országos tiszti főorvos arról is beszámolt, hogy a 65 év feletti idős személyek 85 százaléka megkapta már a védőoltást, körükben csökken a fertőzések száma; a 80 és felettiek pedig 90 százalékban átoltottak. A járvány kezdetekor ők voltak a legnagyobb veszélyben, ezért kerültek első helyre az oltási sorban. Egyre több háziorvosi praxisban fogynak el az oltási sorból a 65 év felettiek. Az ő átoltottságuk teszi lehetővé, hogy egyre fiatalabbakat válasszanak ki és részesítsenek védelemben a háziorvosok – fogalmazott.
Honvédségi kisbuszok segítik a kistelepüléseken az oltások felvételét. Emellett a pedagógusok első körös oltása is rendben lezajlott. Müller Cecília hozzátette, hogy szerdán újabb Pfizer-szállítmány érkezik, amelyet a pedagógusok második körös oltására használnak majd fel. Kiemelte, hogy folyamatos a lakosság oltása, valamint a várandós és szoptató édesanyák megszólítása. Utóbbiak Pfizer- és Moderna- vakcinákkal olthatóak.
Az országos tiszti főorvos örömtelinek nevezte, hogy már 3,8 milliónál is többen regisztráltak a koronavírus elleni vakcinára. A KSH adatai szerint az utóbbi 5 hétben másfél millióval nőtt a regisztráltak száma.
Már a 250 ezret is meghaladta az aktív fertőzöttek száma. Az ünnepek alatt 260 fővel emelkedett a kórházban ápoltak száma, 1440 fő van lélegaztető gépen és 170-en hunytak el. A tiszti főorvos azt kéri, hogy mindenki a maga helyén tegye meg, amit csak megtehet. Muszáj kitartanunk, hogy a kórházak terhelését csökkentsük - fogalmazott.
Már elkészült a hosszan elhúzódó Covid, azaz a Post Covid-19 kezelésére a módszertani ajánlás, melyet a háziorvosokhoz is eljuttattak. Hozzátette: aki a betegség lezajlása után hosszasan érzékel magán tüneteket, például a fáradékonyságot, ízületi fájdalmakat, alvászavart, szív- vagy tüdőproblémát, az keresse fel a háziorvosát.