„Először azon gondolkodtam a barátnőimmel – meséli az anyuka, azaz a békéscsabai Mikó Melinda Tímea –, hogy létre kellene hozni a konyhás nénink csoportját. Szimultán pedig kezdtem besokallni, hogy a koronavírussal kapcsolatban számos oldalon elszabadult a pokol. Így léptem, és megszületett a kizárólag politikamentes Menzás ebédek Home School/Office idejére című FB-csoport.”
Az admin nő hozzáfűzi, akik eddig csatlakoztak, azok nagyon jól érzik ott magukat. Többek között javában zajlik egymás közt a recept-cserebere. Amúgy a paradicsomleves betűtésztával című történet mindent visz, de népszerű a tojásleves és a tökfőzelék is.
„Persze tisztában voltam azzal is, hogy a benti kondér ízét úgysem tudom utánozni!” – fűzi hozzá.
Prohászka Béla, a Mintamenza Program szakmai vezetője mindezzel kapcsolatban elmondja: eleve egy üstben 300 liter leves fő, így jobban összeérnek az íznek, mint egy kisebb tálban. De például ilyen a bolognai spagetti esete is: legalább 20 kiló hús fő egyszerre az üstben. Ráadásul a nagy mennyiségben elkészített ételnek más az íze, illata, szaftja, állaga.
„A tradícionális paradicsomleves titka pedig az – folytatja –, hogy 30 éve ugyanazt a sűrített paradicsomot használjuk hozzá, amely a fantasztikus színét, illatát, ízvilágát adja. Azonfelül az utóbbi években sokkal változatosabb alapanyagok jelnetek meg a hazai piacokon.”
***
Más, de annyira azért nem:
Évekkel ezelőtt vásároltunk egy Paradicsomleves betűtésztával tasakot, amelynek az volt a hátulján feltüntetve: „nyomokban tejet, tojást és halat tartalmazhat". A tej, a tojás még OK., de a hal?
Egy békéscsabai háziasszony szerint a leves (por) valószínűleg egy olyan üzemben készül, ahol többek között halat is feldolgoznak. „Fújjjj – kommentálja –, nem akarok belegondolni, hogyan érintkezik a hal a paradicsomlevessel!"
Közben eszembe jutott, hogy 2014-ben, Lackfi János ugyanezzel a címmel, azaz Paradicsomleves betűtésztával megjelentett egy kötetet. (Azóta már bestseller; mi több, ’15-ben a Békéscsabai Napsugár Bábszínház is felvette a műsorára.) Így Messengeren megkérdeztem az írót a paradicsomleves-halas kombóról, amelyre ezt a választ kaptam:
"Szerintem az úgy volt, hogy paradicsom-szüretkor váratlanul egy nagyobb halraj cikázott el a mező fölött, és néhány vigyázatlanabb példány belegabalyodott a paradicsomtövekbe, aztán a munkaerőpiaci szörfözők áldozataként mentek a levesbe. Annyival több kiló lett a leadott paradicsom. Máskülönben, ha jól megnézzük, nyomelemekben szinte minden termék tartalmazhat mogyorót. Ezt én a gyári mókusok villámgyors manővereinek tudom be: hirtelen átspuriznak az üzemen, és sosem tudni, hol ejtenek el egy szem mogyit... (Prózaibb lelkek azt rebesgetik, hogy a gyári levegőben mogyoróliszt, halliszt, tejpor, tojáspor lebeg nagyon kicsi koncentrációban, de én az efféle pletykáknak sosem adtam hitelt.)"
Szóval, akkor mit tegyünk, ha a gyermekünk kiakar törni a házi gasztokaranténból? Be kell lépni a Menzás ebédek Home School/Office idejére… FB-csoportba!