Miért áll rá oly könnyen a nyelvünk a mesterhármas mondókákra?

2020. október 8. 12:25 | Such Tamás

Bolygónkon letöltött közel fél évszázadnyi időm alatt, a minap egyszer csak szembejött a nagyszerű felismerés: számtalan esetben hajlamosak vagyunk a három szavas mondókákkal, vagy mondatokkal kitarkítani a létünket. A cikk végén Berényi Nagy Péter, a BMC kvázi házi mondóka- és kifestőgyárosa mesél.

Íme, néhány hirtelen eszembe jutott mesterhármas – amelyek alapvetően nincsenek azonos logikai halmazban, de a ritmusuk megegyezik, így könnyen az agyunkba fészkelik magukat:

a, Szofi, kávé, feles rum… (Amikor egy fej reggel bemegy a krimóba, és lelket önt magába.)

b, Mustár, kecsap, majonéz… (Amit legtöbbször a hamburgeresek kérdeznek.)

c, Csoki, zizi, madártej… (Ez is egy rendelés-féle lehet; már nem emlékszem, hogy hol és mikor hallottam. És főleg miért.)

 

Az evangélikus iskola diákjai gyúrták a kolbászt. Fotó: behir.hu/Such Tamás

Már egy 12 éves csabai srác is tudja, mi a tuti: hát a kóbász!

 

d, Kolbász-hurka-cigányka… (Klasszikus csabai finomságok.)

e, Fésű-tükör-gombkészlet… (A sorállományú katonák kötelező, ám hasznos kellékei az eltávozáson.)

f, Hankó-Gyurkó-Verasztó… (Ez a bonusz. Azaz Hankó György, Gyurkó Mihály és Verasztó Lajos… A kilencvenes években ők voltak a Békés Megyei Hírlap sportrovat oszloposai, és egyben a mecénásaim. Verasztó Lui még ma is aktív.)

***

Címbeli felvetésemmel kapcsolatban Berényi Nagy Péter, békéscsabai grafikus elmondja, a szentháromság/szent hármasság emléke genetikailag bennünk él.

Hozzáfűzi, többek között a népmesék is tele vannak hármasokkal; erre jobban rááll a nyelvünk, mint a kettősre, vagy a négyesre.

Példaként megemlíti a napkeleti bölcseket: Gáspár, Menyhért, Boldizsár; vagy a fagyos szenteket: Pongrác, Szervác, Bonifác… Majd gyorsan én is rákontrázok a Sándor, József, Benedek triásszal.

Azt követően jónéhány példa eszünkbe jut: eszünk, iszunk, mulatunk; kaja, pia, nő. Fej-törzs-láb. Hass, alkoss, gyarapíts stb.

(A végén már nem tudom, hogy ki, mit mondott.)

További programok »

FEL