Mi történik egy meglévő hitellel bankcsőd esetén?

2022. március 1. 17:52 | behir.hu

A Sberbank Magyarország Zrt. osztrák tulajdonosa fizetési nehézségekkel küzd, kvázi csődközeli helyzetbe került. Ez pedig hatással van a hazai bankra is, ennek felméréséig két bankszünnapot rendelt el az MNB. Mi történik egy ilyen helyzetben a meglévő kölcsönökkel, érdemes a hiteleket tovább fizetni? A Bankmonitor szakértői ennek a kérdésnek jártak utána.

A hazai Sberbanknál két bankszünnapot rendelt el az MNB, mivel a Sberbank Europe AG.-nál – amely a magyar hitelintézet tulajdonosa – fizetési nehézségek merültek fel. Ezen időszak alatt a jegybank áttekinti a pénzintézet működését és ez alapján meghozza az ügyfelek számára legkedvezőbb döntést. A bankszünnap alatt az ügyfelek bankkártyájukat tudják használni és számlájukra érkezhet jóváírás is. Kérdés azonban, hogy hosszú távon milyen döntés születik és annak milyen hatása lehet a számlavezetésre, betétekre, hitelekre.

A törlesztőrészleteket mindenképpen érdemes fizetni
Függetlenül a vizsgálatok végső kimenetelétől a meglévő kölcsönök – legyen szó lakáshitelről, személyi kölcsönről, vagy épp Babaváró hitelről – törlesztőrészletét mindenképpen érdemes a továbbiakban is időben fizetni. A jelenlegi bankszünnap alatt a pénzintézetnél vezetett számlák képesek fogadni a jóváírásokat, vagyis a havi törlesztőrészletet is lehet utalással rendezni. Azonban március 1-ig más megoldást kell keresnie annak, aki eddig személyesen a bankfiókban rendezte a havi esedékességeit. Jelen helyzetben erre egy átutalás ideális megoldás lehet. Jelenleg nincs arról információ, hogy a magyar Sberbank is fizetési nehézségek elé nézne. Ha ez a helyzet állna elő, akkor is érdemes a törlesztőrészleteket időben, pontosan tovább fizetni. Ha erre nem kerülne sor, akkor elmaradásba kerülne a hitel, ami maga után vonná a késedelmi kamatok beterhelését. Sőt, adott esetben a kölcsönt felmondanák és egy összegben követelnék a tartozást az adóstól.

Változhatnak egy csőd esetén a kölcsön kondíciói, a hitel feltételei?
Még szélsőséges esetben, egy bankcsőd esetén sem szűnik meg az adósok tartozása. (Ki kell hangsúlyozni, hogy a jelenlegi helyzetben erről nincs szó a hazai Sberbank esetében.) Ebben a helyzetben jellemzően a tartozás átkerül egy másik pénzintézethez, követelés kezelőhöz. Ilyenkor pedig nem változik a fennálló tartozás – egy jelzáloghitel esetén az ingatlanra bejegyzett jelzálogjog -, vagy éppen a kölcsön kondíciói. Vagyis a hitel főbb paraméterei ebben az esetben is változatlanok maradnak: változatlan lesz a futamidő, a fennálló tartozás, a kamat. Ezen az új pénzintézet is csak az eredeti szerződésben foglalt esetekben módosíthat. Vagyis egy 10 éves kamatperiódusú lakáshitel kamata továbbra is csak 10 évente változhat, míg egy fix kamatozású személyi hitel kamata a kölcsön lejáratáig nem módosulhat.

A hitel nemfizetésével azonban az adósok komoly kockázatot vállalnának, ugyanis az elmaradás után késedelmi kamatot kell fizetni, hosszú távon pedig a kölcsön akár felmondásra is kerülhet.

Forrás: Bankmonitor

További programok »

FEL