Mi miért történik farsang idején?

2024. január 8. 18:11 | Csiffáry Zsuzsanna

A katolikus naptár szerint a farsang ünnepe vízkereszt és hamvazószerda közé tehető, január 6-ától idén február 14-éig tart. A farsanghoz számtalan népi hagyomány kapcsolódik, ezekből mutatunk be néhányat.

A fent említett időszakhoz több népi hagyomány kapcsolódik. Farsangkor eldőlhet, hogy ki, kinek lesz a párja. Ebben az időintervallumban szabályos a szabályok felrúgása és kigúnyolása. Az álarcok és a maszkok viselői megbújhatnak a névtelenség az „arctalanság” mögött.

– A farsang hossza változó, attól függően, mikor van húsvétvasárnap. A hagyományok tekintetében azonban a leggazdagabb napok a végére esnek, amit a magyar nyelvterületen farsang farkának nevezünk. Azt követi a negyvennapos böjt – fogalmazott Harangozó Imre, néprajzkutató.

Hozzátette a moldvai csángók körében él egy Szent László királyhoz kötődő monda is.  

 

Kép: Behir.hu

 

A farsangi időszak periódusai

 

A farsang környékén a népi hagyományok szempontjából sok jeles nap található. Mindenképpen meg kell említeni január 22-ét, Vince napját.  A termésjósló nap meghatározó, amelyet a közmondás is megerősít: „ha megcsordul Vince, teli lesz a pince”.

Február 2-a Gyertyaszentelő Boldogasszony napja, amely egyházi ünnep. Ha ezen a napon a medve kijön a barlangjából, és enyhe időt talál, még visszabújik, mivel ez azt jelenti, hogy hideg idő várható a tél hátralevő részére, ha viszont csípős hideget, akkor a tél hamar véget ér. A gyertyaszentelés szertartását sok helyen napjainkban is őrzik és gyakorolják.

Február 3-a Balázs napja: A Balázsolás egy élő hagyomány, ilyenkor a templomban a pap két összekötött égő gyertyát tart a hívők nyakához, és arra kéri Istent, hogy óvja meg az áldást kérőt a torokbajtól.

A szakemberek gyűjtéseiből az is kiderül, hogy farsangvasárnap, farsanghétfő és húshagyókedd a farsan farka. Régi hagyomány a Balaton-felvidéken az „asszonyfarsang”, melyet mindig farsanghétfőn rendeznek. Régen ekkor a lányok, asszonyok férfiruhába bújtak, és férfi módra mulattak egész nap.

 

Téltemetés magyar módra

 

A farsang és az azt követő böjti időszak a tél végére is utal. Ennyiben a téli ünnepkör része, de a tavaszra utaló mozzanatok is megjelennek benne. Egy ősi hiedelem hívta életre a hozzá kapcsolódó zajos mulatságokat. Úgy gondolták az emberek, hogy a tél utolsó napjaiban a Nap legyengül, és a gonosz szellemek életre kelnek. Vigalommal, alakoskodással, boszorkánybábu elégetésével pedig elűzni kívánták ezeket.

 

Kiszebaba égetés – Fotó: behir.hu/Such Tamás

További programok »

FEL