Mesélő múzeum: Válogatás 1956 forradalmának csabai eseményeiből

2022. október 8. 10:08 | behir.hu

Budapesten 1956. október 23-án a tüntetés délután 15 órakor kezdődött a Budapesti Tudományegyetem bölcsészkarának épületénél. A forradalom budapesti történéseit három nap múlva követték a helyi események.

Békéscsabán október 26-án, az esti órákban fiatal és középkorú férfiak kezdtek gyülekezni a Szabadság tér északi oldalán, pontosan ott, ahol a 101-es emlékmű állt, melyet a diktatúra idején leromboltak, és a föld alá temettek. A tüntetők összeállították 16 pontból álló „Követeljük!” című röpiratukat, és a Szabadság térről a város és a megye napilapjának nyomdájához vonultak. A kinyomtatott röplapokat terjeszteni kezdték, és közben a Himnusz és a Szózat dallamfoszlányai, valamint az ütemesen kiáltott jelszavak: „Ruszkik mars haza” és „Vesszen az ávó” hallatszottak. Október 27-én Forradalmi Tanácsot választottak, amely az egész megye kiemelkedően fontos politikai szerve lett. Szónoki tehetsége, politikai rálátása miatt ennek első számú vezetője Fekete Pál lett.

Másnap elnémult a mindaddig egyeduralkodó pártsajtó és az emberek végre kezükbe vehették a szabad sajtó helyi termékét, a Kossuth Népe első számát, majd egy újabb napilap, a Független Újság jelent meg. Október 31-én, este nyolc órakor megszólalt a békéscsabai Szabadság Rádió, melynek első adását Féja Géza, a Viharsarok című szociográfia szerzője tette emlékezetessé…

A csabaiakat november 4-én hajnali négy óra tájban ágyúk dörgése, géppuskák ropogása, repeszgránátok robbanása és tankok dübörgése verte fel. A laktanyát tűz alá vették. Fekete Pálnak élete kockáztatásával sikerült elérnie, hogy a szovjetek tüzet szüntettek addig, amíg ellentámadás nem éri őket. A tűzszünetet csak részben tartották be, Fekete Pál a tankok előtt ment túszként. A főtéren leadott géppuskatűznek két halálos áldozata volt: Harmati Imre rendőr alhadnagy és Kovács Zoltán honvéd alezredes, akik szolgálatteljesítés közben vesztették életüket. A forradalom leverése után a megtorlás időszaka következett. A szegedi katonai bíróság hozta meg ítéletét Fekete Pál és társai ügyében. Fekete Pált először halálra ítélték, majd az ítéletet 1957. december 11-én életfogytiglan tartó börtönbüntetésre módosították. Bár a fegyveres ellenállás gócait felszámolták, az új hatalommal szembeni társadalmi ellenállás folytatódott.

A Munkácsy Mihály Múzeum a soron következő „Munkácsy blue chip” program keretében 2022. október 20-án, csütörtökön 16.30 órától megemlékezést tart az 1956-os események kapcsán Reményekkel teli forradalom, melyet a kegyetlen megtorlás követett címmel.

A program résztvevői meghallgathatják dr. Erdész Ádám, a Magyar Nemzeti Levéltár nyugalmazott igazgatója A forradalom utáni megtorlás Békés megyében című előadását, majd Forrainé Kovács Márta történész beszélgetését Vánsza Pállal, a Magyar Politikai Foglyok Szövetségének megyei elnökével. Megemlékezünk a nemrég elhunyt Fekete Pálról, az 1956-os forradalom sokak által szeretve tisztelt hőséről, a békéscsabai események keretében. A meghívott vendégek között köszönthetjük Fekete Ágnest, Fekete Pál lányát is. Az est programját színesíti Bartus Gyula Jászai Mari-díjas színművész előadása, továbbá elhangzik Ludwig van Beethoven Egmont nyitánya Gál Csaba és Rázga Áron zongoraművészek előadásában. A programon való részvétel ingyenes.

Forrainé Kovács Márta történész muzeológus

További programok »

Kultúra

FEL