Megyenap: Hagyomány, érték, közösség - videóval

2017. augusztus 3. 18:16 | Szendi Rita

Nemzetiségi ételek, kézműves termékek és hagyományőrző programok töltik majd meg szeptember 2-án, szombaton Békéscsaba főterét, ahol a Békés Megyei Önkormányzat második alkalommal rendezi meg a Megyenapot. Az egész napos rendezvény célja a Békésben élők összetartozásának erősítése.

A Békés Megyei Önkormányzat a tavalyi év sikerére alapozva idén is megszervezi a Megyenapot, ebben az évben 2017. szeptember 2-án a békéscsabai főtéren.  A rendezvény célja, hogy ráirányítsa a figyelmet Békés megye értékeire, erősítse az itt élőkben az összetartozás érzését és egy értékes nappal örvendeztesse meg a kilátogatókat. Az esemény középpontjában az itt élő nemzetiségek kultúrája, a megyei és települési értékek, a hagyományainkat őrző kézművesek és élelmiszertermelők állnak.

A program reggel nyolctól este nyolcig tart. Fél kilenckor zenés felvonulás indul kikiáltóval, a Tótkomlósi Fúvószenekarral, hagyományőrzőkkel, óriásbábbal és bábszínházi bohócokkal a Csaba Centertől a főtérig. A megyenap hivatalos megnyitója fél tízkor lesz a megyeszékhelyi Szent István téren, majd a színpadon egész nap egymást követik a fellépők. Délelőtt a nemzetiségek mutatkoznak be, délután felkért megyei szereplők: a Cervinus Teátrum, a Tabán Néptáncegyüttes, a Békéscsabai Jókai Színház és a Balassi Táncegyüttes. A gyerekek szórakoztatásáról a Békéscsabai Napsugár Bábszínház gondoskodik, délután Beliczai Balázs a felnőtteket veszi célba.

 

 

A gyerekprogramokra külön hangsúlyt helyeznek, egy játszósátrat állítanak fel, ahol kézműveskedhetnek, kreatív játszótéren tehetik próbára ügyességüket, tudásukat. A nap folyamán anyagozás, nemezelés, rongybaba készítés, fafaragás, gyöngyfűzés és sakk várja őket, és egy meglepetést is tartogatnak a szervezők az érdeklődők számára. Megszervezzük Békés megye legnagyobb kézműves vásárát és termelői piacát, ahol 60 megyei illetékességű kézműves és termelő portékája látható, legyen az a gasztronómia, a művészet, a kultúra területéről való.

– A magyar viselet és a motívumok gyönyörűek, csak elfelejtettük őket. A családunk azon dolgozik, hogy ezt megismertessük újra az emberekkel, és legyen természetes, legyen népszerű, és legyen egyszerű azt kiválasztani, hogy amikor ünneplőbe öltöztetem a szívemet, akkor az ünneplő ruhám legyen egy szép magyar ruha – fogalmazott a Mesterremek díjas és Prima díjas viselet készítő, Hudák Mariann.

Az idei program részleteiről Zalai Mihály a Békés Megyei Önkormányzat Közgyűlés elnöke tartott sajtótájékoztatót. A tájékoztatón elhangzott, hogy a rendezvény során a megyében élő nemzetiségek hagyományos ételeket készítenek, melyet az érdeklődők természetesen meg is kóstolhatnak. A programok sorában helyet kapnak a katonai hagyományőrzők, őseink katonai ruházatát, fegyverzetét, harcmodorát egy plusz helyszínen óránként bemutató formájában ismertetik meg a közönséggel.

– Katonai hagyományőrzésre is nagy figyelmet fogunk fordítani egy önálló falu rész lesz gyakorlatilag katonai hagyományőrzőké és nemcsak a múlt, de a jelen is itt lesz, hiszen a határvadászok, honvédség és a MATASZ is be fog mutatkozni – mesélte a programot a Békés Megyei Önkormányzat Közgyűlés elnöke, Zalai Mihály.

Idén még több mesterség-bemutatóval készülnek. A bőrműves, a fazekas, és a hímzők is betekintést engednek a mesterségük rejtelmeibe. Az esemény fővédnöke ebben az évben Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter lesz.

További programok »

Itthon

Imi bácsi zenés műsora zárta az adventváró piacozást

Hevesi Imre azaz Imi bácsi zenés műsora zárta a város felújított és kibővített térségi vásárterének adventi programsorozatát. A vásártér még egyszer, ebben az évben utoljára karácsonyi dallamokkal köszöntötte a kézműves termékek iránt érdeklődőket.
18:28
FEL