Az eseményre kilátogató családoknak többek között a közösségi érzés megélése és a hála kifejezése a célja, ahogy a most egyéves Zoárd szüleinek is. A kisfiú a terhesség 31. hetében érkezett és hat hétig vigyáztak rá a gyulai koraszülött osztályon.
– Nagyon hálásak vagyunk a kórháznak, az orvosoknak és a nővéreknek azért, hogy ha már így alakult, akkor is teljesen egészségesen tudtunk hazamenni a kórházból. Annak ellenére, hogy korábban érkezett nincsen semmi problémánk és teljes életet élünk, de soha nem felejtjük el, ami történt és ezért itt, a Kora PICniken mindig megemlékezünk erről – mondta el Csonka Barbara.
Az esemény egyik fellépője a most 12 éves Farkas Bianka volt, aki Zoárdhoz hasonlóan a 31. héten érkezett. A megfelelő egészségügyi ellátásnak köszönhetően kortársaihoz hasonlóan aktív életet él, sőt, nemcsak táncban, hanem több küzdősportban is büszkélkedhet országos bajnokságokon elért kimagasló eredményekkel.
– A mi kislányunk is hét hónapra született, és az ide érkező családokhoz hasonlóan mi is átéltük, hogy milyen egy koraszülött fogadása. Itt találkozunk azokkal az orvosokkal és ápolókkal, akik vigyáztak rá és segítették őt abban a két hónapban, mielőtt haza hozhattuk. Szinte minden évben eljövünk erre a rendezvényre, mert megmutatjuk neki is ezt a közösséget, illetve őt is mindenkinek, aki itt van. Ezt azért tartjuk ennyire fontosnak, mert így a kötelező nyomonkövetés után is, az orvosok láthatják a fejlődését – emelte ki tapasztalatait Farkas János, Bianka édesapja.
A hagyományos pikniket minden évben a Semmelweis nap előtti hétvégén rendezik meg azzal a céllal, hogy megköszönjék az orvosok, az ápolók, a mentőorvosok, a mentősök és az önkéntesek mindennapos, áldozatos munkáját. A szervezők emellett az eseménnyel hívják fel arra is a figyelmet, hogy hazánkban még mindig igen magas a koraszülések száma.
– Fontos, hogy bemutassuk azt, milyen küzdelmet folytatnak a szülők, illetve az egészségügyi dolgozók, így ezek a gyerekek itt lehetnek a Kora PICniken, játszhatnak és ugrálhatnak. Nem az orvosi gépek zaját, hanem a vidámság és a gyerekek hangját halljuk és ez fantasztikus dolog. A másik fontos üzenete az eseménynek, hogy nem szégyen, ha van egy koraszülött a családban. Itt is látni, hogy mennyire teljes életet élhetnek a gyerekek, hiszen a rendezvényen is tehetséges koraszülöttek énekelnek, mondanak verset – hangsúlyozta dr. Abdulrahman Abdulrab Mohamed. A Viharsarki Koraszülöttmentő Alapítvány kuratóriumi elnöke hozzátette: az eseménnyel a támogatóiknak is szeretnének köszönetet mondani, mert nélkülük se a mentőautó megvásárlását, se annak működtetését nem tudná megoldani az alapítvány.
Gyula polgármestere kiemelte, hogy sok jó ember fogott össze egy jó ügyért mind Gyulán, mind Békés vármegyében, hogy itt is legyen egy koraszülött mentő, amely a gyorsaságának köszönhetően számos korábban érkezett csecsemőn segített.
– A korszerű koraszülött mentőautó megvásárlásával még nem ért véget a történet, hiszen számos egyéb módon is segíteni kell a koraszülöttek mentését és a koraszülöttek életét, ezért a Viharsarki Koraszülöttmentő Alapítvány minden évben több rendezvényt is tart, ahol megjelenik a város apraja-nagyja, a civil szervezetek, cégek, zenészek és művészek, mindenki belead valamit a támogatásukba, emellett még jól is érezzük magunkat – emelte ki Görgényi Ernő.
A Kora PICnik lehetőséget ad arra, hogy az érintettek ne csak a hideg novemberi koraszülöttek világnapján, hanem egy kellemes nyári délelőttön is találkozzanak és megosszák egymással tapasztalataikat, játszanak és élvezzék a különböző programokat. Az eseményen a Gyulai Küzdősport Egyesület tagjai több zsák plüssállatot ajánlottak fel a gyulai kórház gyermekosztálya számára.