Megnyílt Vánsza Pál és a POFOSZ gyűjteménye

2016. október 23. 12:10 | Mikóczy Erika

 

Az 1956-os forradalom és szabadságharc 60. évfordulójának méltó megünneplésére az 1956-os Emlékbizottság pályázatot írt ki a hősöknek és áldozatoknak emléket állító „büszkeségpontok” létrehozására. Békéscsaba önkormányzata pályázott, ennek eredményeként jöhetett létre a Kazinczy iskolában az a kiállítóhely, amely Vánsza Pál és a Békés Megyei POFOSZ gyűjteményét tartalmazza. A büszkeségpontot október 23-án adták át.

A kezdeményezés illeszkedik abba a folyamatba, amely 2011-ben a Fekete Pál gyűjtemény átadásával kezdődött. 1956 kiváltó okait, a 13 nap eseményeit és tragikus következményeit méltón, dokumentumokkal, képekkel, korabeli tárgyakkal, eszközökkel mutatja be a gyűjtemény, ugyanabban az épületben, ahol Fekete Pálé is található.

 

Fekete Pál: A lelkünkkel is érezzük, min ment keresztül Békéscsaba

Vánsza Pál, a Politikai Foglyok Országos Szövetsége Történelmi Bizottságának ügyvivője évtizedek óta gyűjtött, rendszerezett, ebből nőtte ki magát a Kazinczy iskola Csaba utca felőli épületében látható kiállítás.

–   Minden nép elmondhatja, hogy a problémáit keserves küzdelmek árán tudta csak megoldani. Én hiszem, hogy legutolsó tisztítótűz, 1956 közelebb hoz bennünket egymáshoz. Sok mindenre megtanít. Ehhez a tanuláshoz sokfajta út vezet. Lehet középiskolát járni, lehet egyetemet végezni, lehet az életben tapasztalatokat szerezni. De idézni szeretném Pestalozzit, aki azt mondta, nincs semmi az értelemben, amelyik nincs az érzékben. Én úgy tudom, hogy öt érzékszervünket használjuk. Hát most itt szükség van a hatodikra, hetedikre és a nyolcadikra is. Mert a lelkünkkel is érezzük azt, hogy ez a város min ment keresztül. Hisz azok, akiknek a fényképei ezeken a falakon vannak, ma már sajnos nem élnek – fogalmazott Fekete Pál, Békéscsaba díszpolgára a kiállítóhely megnyitóján, hozzátéve, hogy nincs még egy ilyen hely a világon, mint Békéscsaba.

Vánsza Pál köszönetet mondott mindazoknak, aki segítették a gyűjtemény megvalósítását, neki pedig Szarvas Péter, Békéscsaba polgármestere köszönte meg áldozatos munkáját.

Ezután Fekete Pál, Vánsza Pál és Szarvas Péter közösen vágták át a nemzeti színű szalagot, és a közönség megnézhette a különleges gyűjteményt. Mint megtudtuk, a kiállításhoz a fegyvereket Lengyel László és Solti Sándor ajánlotta fel, a tárlat látványterve Lenkefi Deák Réka munkája, a szakmai előkészíő pedig a közelmúltban elhunyt Kocsor János volt.

A helyiségben a képeken, tárgyakon, eszközökön keresztül – amelyek között a rádión, könyveken, rajzokon, fegyvereken át a dokumentumokig, zászlókig sok minden helyet kapott – a belépők teljesebb képet kaphattak és kaphatnak ezután is az 1956-ban történtekről.

FEL