Ünnepi műsorral és koszorúzással emlékeztek Trianonra Békéscsabán

2024. június 4. 21:21 | Csiffáry Zsuzsanna

Június 4-én az egész országban, így Békéscsabán is megemlékeztek a trianoni békediktátum aláírásáról a nemzeti összetartozás napján. Kedden este a Trianon-emlékműnél ünnepélyes keretek között helyezték el az emlékezés koszorúit és mécseseit.

1920. június 4-én írták alá azt a békediktátumot, amely az I. világháború lezárása mellett megfosztotta Magyarországot akkori területének több mint kétharmadától. Az Országgyűlés 2010-es döntése alapján június 4-e nemcsak a békediktátumról való megemlékezés, hanem a nemzeti összetartozás napja is. A kedd esti ünnepélyes megemlékezésen nagy tömeg gyűlt össze a Trianon-emlékműnél, hogy megemlékezzenek az anyaországtól elszakadt honfitársakra.

A rendezvény a Suttyomba zenekar műsorával kezdődött, majd Galambos Hajnalka énekművész vezényletével a közönség is elénekelte a magyar és a székely himnuszt. Ezután a Hétpróbás Néptánciskola Alapfokú Művészeti Iskola növendékei és a Balassi Táncegyüttes táncosai léptek színpadra, majd a Békéscsabai Jókai Színház művészei egy zenés, történelmi ihletésű előadást tártak a közönség elé. 

 

Kép: Behir.hu

 

A városi esemény mindamellett, hogy megemlékezett a tragédiáról, arra is lehetőséget nyújtott, hogy tanúságot tegyen a magyarság összetartozása mellett. 

Szarvas Péter polgármester megemlékező beszédében kifejtette az esemény történelmi hátterét, majd nyomatékosította, hogy ezen a napon minden magyarban az összetartozás érzését kell erősíteni. 

– Egy igazságtalan békediktátumot erőltettek a magyar nemzetre 1920-ban, és ez a fájdalom kihat 2024-ben is. A nemzeti összetartozás napján erre emlékezünk, és fejet hajtunk az azóta a határon túlon maradottak szenvedéseire, nehézségeire, problémáira. Természetesen a mai napon azon túl, hogy egy emlékező beszédet hallgathattunk meg, egy remek műsort is megtekinthettek az érdeklődők, amely érzékeny és méltó volt ehhez az eseményhez. Úgy vélem, hogy napjainkban is emlékeznünk kell erre az igazságtalanságra, ébren kell tartani magunkban a gondolatot, az álmokat, és a vágyakat – fogalmazott Szarvas Péter a behir.hu-nak.  

 

Kép: Behir.hu

 

Vánsza Pál, a Magyar Politikai Foglyok Szövetségének (POFOSZ) vármegyei elnöke elmondta: nagyon fontosnak tartja, hogy többekben is egyértelmű legyen, mi is történt 1920. június 4-én. 

– Mindig nagyon örülök, amikor diákokat és fiatalokat látok a maihoz hasonló eseményeken, mert sajnos nagy ismerethiányban szenvednek. Nekik is tudniuk kell az első világháború körülményeiről, illetve következményeről is, és abban bízom, hogy ennek az érdeklődésnek lesz foganatja – osztotta meg gondolatait.

Az esemény végén a városvezetők, a pártok és civil szervezetek képviselői helyezték el az emlékezés koszorúit és virágait a Trianon-emlékmű talapzatánál.

 

Galéria

További programok »

Itthon

Tízéves fennállását ünnepli az országosan is egyedülálló óvodai néptáncprogram

Tizedik évét ünnepli a Népi játék, néptánc az óvodában elnevezésű városi program. Az országos szinten is egyedülálló és példaértékű mozgásfejlesztő programról Pribelszki Péterné óvodavezető, Varga Tamás, Békéscsaba Megyei Jogú Város alpolgármestere és Vaszkó János, a Hétpróbás Néptánciskola Alapfokú Művészeti Iskola igazgatója tartott sajtótájékoztatót a Kölcsey Utcai óvodában.
18:24
FEL