A rendezvényen Kocsis Klára létesítményvezető köszöntötte a megjelenteket, majd felidézte, hogy Bagyinszki Zoltánnal a népművelés területén dolgoztak együtt. Mácsai Sándor építőmérnök, a Békéscsabai Hagyományőrző Kulturális Kör elnöke megnyitó beszédében kiemelte, hogy a tárlat jól megmutatja Magyarország illetve Európa gazdag építészeti örökségét, kultúráját.
– Ezeket a csodákat tisztelni kell. Harangozó Imre néprajzkutató barátom mondta nekem korábbi beszélgetésünk alkalmával, hogy nagyon jó a mi hagyományőrző körünk, de a kultúra és az örökség nem rab nem kell azt őrizni. A hagyományt meg kell élni. Bagyinszki Zoltán ezeket a hagyományokat megéli, megörökíti, utána pedig sokszorosítva biztosítja mindenkinek a betekintést. Ezáltal minden szemlélődő közelebb juthat a történelmi múltunkhoz, amit Magyarország múltjának nevezhetünk – fogalmazott Mácsai Sándor.
Bagyinszki Zoltán tárlatvezetést is tartott.
Bagyinszki Zoltán kiemelte, kamaszkora óta érdeklődik a várak iránt. Mint mondta, tizenéves korában kezdett el gyűjteni olyan képeslapokat, amelyeken várak és kastélyok voltak.
– Ezeknek a gyűjtött képeslapoknak köszönhetően néztem utána a várak történetének. Olvasgattam a könyvtárakban a középiskolás éveim alatt, majd lett egy fényképezőgépem, amit követett a második. Azután a TIT, azaz a Tudományos Ismeretterjesztő Társulat korszaka következett, amikor nagyon sok előadást tartottam, és az ebből befolyt összegből diafilmet vettem. Tehát befektettem és folytattam az előadásaimat. Akkoriban úgy szólítottak engem, hogy a "kastélyász". Akkoriban sokkal nehezebb volt kapcsolatokat működtetni és fenntartani, de úgy éreztem, hogy a munka által kiléphetünk tágasabb körökbe, és persze, ha nagyon akarjuk, akkor kevésbé létezik a lehetetlen, mint kifejezés. Próbáltam egyfajta számvetést intézni, jelenleg közel hétszáz kastélyról van fotóm, és természetesen külföldi várakról is készítettem több százat – fogalmazott a fotográfus.
Bagyinszki Zoltán Várak, kastélyok, paloták című kiállítása október 13-ig látogatható.