2021-ben az 1 millió hektáron vetett kukoricából az előzetes adatok szerint mintegy 6 millió tonnát takarítottak be, ami mindössze csak 65-70%-a az előző évek termésátlagának. A KSH, az MTVA Sajtóarchívuma és az MTI legfrissebb grafikonja szerint egy négyéves, 2017-től 2020-ig tartó trendet tört meg az idei gyengébb terméseredmény. A 6 tonna/hektáros terméshozam az előző évek átlagánál mintegy 26%-kal kevesebb.
Tavaly több mint 8,4 millió tonna kukoricát takarítottak be a magyar földekről, amely az utóbbi évek egyik legjobb eredménye volt. Az elmúlt évtizedben korábban csak két évben, 2014-ben és 2016-ban volt jobb a termés, ráadásul a 2014-es terméseredmény a maga több mint 9,3 millió tonnájával a vizsgált időszak abszolút legjobbja volt. A grafikont elnézve azonban látható, hogy ha valamelyik éven rosszabb is volt a kukorica terméseredménye, a következő esztendőben mindig jobb lett a termés.
A napraforgó viszont a magyar mezőgazdaság egyik legnagyobb nyertesének tekinthető. Húsz év alatt több mint a duplájára nőtt a napraforgó vetésterülete Magyarországon, a betakarított termésmennyiség pedig több mint a háromszorosára emelkedett.
Napraforgót idén 655 ezer hektáron vetettek a magyar gazdák, amelyről az előzetes adatok alapján 1,7 millió tonnát takarítottak be. Ez 2,6 tonna/hektáros hozamot jelent, ami 5-10%-al gyengébb a tavalyi értékhez és az elmúlt öt év átlagához viszonyítva. Ugyanakkor az idén betakarított napraforgótermés lényegében megegyezik az elmúlt évek eredményével.
Az idei évben a nyári szárazság és csapadékhiány miatt zömében átlag alatti értékeket vártak a szakemberek, főleg a dél-alföldi területeken volt súlyos a probléma. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) előrejelzésében a napraforgó várható átlagtermését 2,65 tonna/hektárra is módosította a korábbi 2,73-ról, ám a végső eredmény ennél is kevesebb lett. Ennek ellenére mégis elmondható, hogy a napraforgó átlagos évet zárt.
Forrás: MTI