Március 10-én nemcsak az Ildikók, hanem a beporzók is ünnepelnek

2021. március 10. 07:18 | behir.hu

Márciusban nem csak a nőnapot és a márciusi ifjakat ünnepeljük, hanem a számunkra az életet jelentő beporzó rovarokat is. Március 10-én, Ildikó napján a beporzók napját is ünnepeljük. Mindezzel kapcsolatban a Munkácsy Mihály Múzeum Beporzók napja címmel nyereményjátékot hirdet.

„Magyarországon két magánember kezdeményezésére, 2018-tól március 10-ét a beporzók napjának nyilvánították – meséli Váncsa Klára, a Munkácsy Mihály Múzeum természettudományos muzeológusa. – A cél, hogy felhívják a figyelmet arra, hogy mi mindent köszönhetünk a beporzó rovaroknak. Európában mintegy 250 termesztett növényfajt tartanak számon, ezek kétharmada rovarbeporzású. A mindennapi ételünk mintegy harmadához kellenek a beporzók és sorsdöntő tudatosítani, hogy nélkülük elképzelhetetlen az emberhez méltó élet a Földön.”

Azt követően a muzeológus felsorol néhány fontos adatot:

  • Magyarország területén körülbelül 30 ezer rovarfaj fordul elő a Föld területén pedig 2-3 milliótól több mint 30 millióra teszik a fajszámot
  • Európában mintegy 250 termesztett növényfajt tartanak számon, ezek kétharmada rovarbeporzású.
  • Évi 46 000 milliárd forintra becsülték a Földön a beporzók által elvégzett éves munkát.
  • Az elmúlt években méhek tömege tűnt el a föld színéről. Lényegesen kisebb ott a terméshozam, ahol a vadon élő beporzó rovarok is megfogyatkoztak, a házi méh nem pótolja őket.
  • A Harvard Egyetemen beporzásra alkalmas parányi robotrepülőkkel kísérleteznek, amelynek eredményeként sikerült drónnal pollent átvinni egyik növényről a másikra. Ez lenne a megoldás? Fenntartható ez? És mi lesz a mézzel? Egy kiló mézért méhecskék félmillió alkalommal repülnek ki a kaptárból, és amennyit repülnek, azzal hétszer körülrepülhetnék a Földet. Mindezt drónnal?

 

Beporzók napja

Beporzók napja

 

„Rovarok termelik nekünk a mézet – folytatja –, a méhviaszt, a valódi selymet. Nagyon sok állat nagyrészt vagy kizárólag rovarokkal táplálkozik – gondoljunk például a legtöbb énekesmadárra, denevérre, gyíkra és békára! Persze a legtöbb rovart más rovarok és pókok fogyasztják el. A rovarfogyasztásból az ember sem marad ki, hiszen a trópusi konyhákon, de a nyugati világban is rendkívül ízletes fogások készülnek rovarokból.”

Hozzáteszi, nagyrészt rovarok – főleg bogarak és legyek – tüntetik el az elhalt élőlényeket: az elpusztult állatokat, a trágyát, az élettelen növényi anyagot, köztük a kidőlt fákat is. Nélkülük a lebontást csak gombák és baktériumok végeznék, és jobb nem elképzelni, mi lenne, ha beláthatatlan ideig hevernének tetemek és más bomló dolgok a Földön.

„A rovarok megtalálták a helyüket a kultúránkban is – fűzi hozzá. – A hangyák és a méhek tevékenykedéséről irodalmi alkotások szólnak. A lepkék, a szitakötők, a bogarak pompás képviselőit az ókor óta csodálhatjuk képzőművészeti alkotásokon éppúgy, mint játékokon, ruhákon, reklámokon, képeslapokon és hűtőmágneseken.”

Hozzáfűzi, amennyiben fontos számunkra az emberiség jövője, mindenki megtalálhatja a módját annak, hogyan segítse zümmögő barátainkat. Ezt megtehetjük rovarhotel vagy darázsgarázs építésével, továbbá rovarbarát kertek és parkok létesítésével, ahol a megfelelő, nektárt adó tápnövényeket ültetve és virágos gyepfoltokat meghagyva méh- és lepkelegelőket lehet biztosítani. Sok más tippet is találhatunk a www.beporzoknapja.hu honlapon.

 

fotó: Tóth Bianka (behir.hu)

Rovarhotel - Fotó: Tóth Bianka (behir.hu)

 

***

A Munkácsy múzeum Beporzók Napja címmel egy nyereményjátékot is indít!

A Beporzók Napjához kapcsolódó keresztrejtvény az alábbi linken érhető el: https://learningapps.org/watch?v=p12dppd8521

A megfejtéseket 2021. március 24-ig a beporzoknapjanyeremenyjatek@gmail.com e-mail címre várják. A játék eredményhirdetésére március 25-én kerül sor, a nyertesek névsorát a Munkácsy Mihály Múzeum honlapján tekinthetik meg.

A helyes megfejtést beküldők között mézédes és értékes nyeremények találnak gazdára a Békéscsaba és Vidéke Méhész Egyesület, valamint a Munkácsy Mihály Múzeum jóvoltából. A játék nyereményeit Szlávik-Orvos Mária, a Békéscsaba és Vidéke Méhész Egyesület elnöke ajánlotta fel.

 

További programok »

Gazdaság

Illegális tevékenységek is szerepet játszhattak a madárinfluenza terjedésében

A zártan tartás elmulasztását, illegális tartást és baromfi, illetve baromfitermékek illegális árusítását is tapasztalta az állategészségügyi hatóság az ősz óta tartó madárinfluenza járvány során. A betegség gyors terjedésében ezek az illegális tevékenységek is jelentős szerepet játszhattak. Derül ki a Nébih sajtóközleményéből.
2024. december 21. 18:48
FEL