Macskák világnapja – A macskák szabadságjogai

2023. február 17. 17:40 | Csiffáry Zsuzsanna

Többször írtunk már arról, hogy a macskatartás az öröm mellett felelősséggel is jár. Elmondható ez szinte minden állatra, ezt nem nagyon kell magyarázni. Ám a macskák világnapja alkalmából most leginkább miattuk írunk.

Duna Anikó, a Catlantis Macskamentő Egyesület elnöke, korábban nyilatkozott arról, hogy számára gyerekkorától kezdve nagyon fontosak a macskák. Most macsakamentőként pedig minden cica örökbefogadásánál közli az új gazdijelölttel, hogy nagyon át kell gondolnia a cicatartást, mert az sok tudást igényel. Véleménye szerint számolni kell azzal, hogy vannak olyanok, akik kevésbé szeretik a kis négylábúakat, ám ekkor sem szabad bántani őket.

– Az állatokkal szembeni kegyetlen bánásmód elfogadhatatlan, bármilyen állatról is legyen szó. A másik változata az állatkínzásnak a gyűjtögetés. Nagyon oda kell figyelni arra, hogy nem lehet számtalan cicát tartani kis helyen, hiszen a zsúfoltság mentálisan káros lehet a macskákra – fogalmazott. 

Kitért a brit Roger Brambell 1965-ben kiadott tanulmányára, amelyben nemcsak a macskák szabadságjogai vannak lefektetve. Az intenzív technológiák szerint tartott haszonállatok jólétéről szóló dolgozat állapította meg első ízben, hogy az állatokat úgy kell tartani, hogy azok képesek legyenek felállni, lefeküdni, megfordulni, tisztogatni magukat és kinyújtani végtagjaikat. 

Így valamennyi állat védelméről is szól, hiszen leszögezi: az állatok érezni, szenvedni és örülni képes élőlények, s minden állategyed egyszeri és megismételhetetlen. Kiemeli, hogy az állatokkal szembeni kegyetlenség és az emberek elleni erőszak szoros összefüggése immár tudományosan igazolt.

A macskák jogai:

1. Éhség és szomjúság nélküli élet: elegendő friss víz és megfelelő minőségű és mennyiségű élelem biztosítása.
2. Kényelmetlenség nélküli élet: megfelelő környezet (beleértve a búvó- és pihenőhelyet) biztosítása.
3. Fájdalom, sérülés és betegség nélküli élet: sérüléstől és betegségtől való védelem, illetve szükséges esetén vizsgálat és gyors kezelés.
4. Jog a normális viselkedés kifejezéséhez: elegendő hely, megfelelő tartásrendszer és az azonos fajú állatok társaságának biztosítása.
5. Félelem és gyötrelem nélküli élet: a környezet és a bánásmód nem okoz pszichikai szenvedést.

További programok »

FEL