Bújósak, dorombolósak, egyéniségek: a macskák az egyik legnépszerűbb négylábú kedvencnek számítanak hazánkban. A szakemberek szerint azonban örökbefogadás előtt több kérdést érdemes tisztázni: tudjuk-e biztosítani a rendszeres etetést, takarítást, az állattal való fizikális és mentális foglalkozást, ki tudjuk-e fizetni cicánk felszereléseit és esetleges állatorvosi költségeit, egyezik-e az életstílusunkkal, tud-e majd az otthonunkban szabadon mozogni, vagy éppen elvonulni.
Duna Anikó, a Catlantis Macskamentő Egyesület elnöke számára gyerekkorától kezdve nagyon fontosak a macskák. Minden cica örökbefogadásánál közli az új gazdi jelölttel, hogy nagyon át kell gondolni a cicatartást, mert az sok tudást igényel. Véleménye szerint számolni kell azzal, hogy vannak olyanok, akik kevésbé szeretik a kis négylábúakat, ám ekkor sem szabad bántani őket.
– Az állatokkal szembeni kegyetlen bánásmód elfogadhatatlan, bármilyen állatról is legyen szó. A másik változata az állatkínzásnak a gyűjtögetés. Nagyon oda kell figyelni arra, hogy nem lehet számtalan cicát tartani kis helyen, hiszen a zsúfoltság mentálisan káros lehet a macskákra – fogalmazott Duna Anikó.
Az állatjólét 5 alapelvét először Rogert Brambell rögzítette 1965-ben. Ezeket követve az állat nem éhezhet, nem szomjazhat; fontos a megfelelő környezet biztosítása; nem érheti fájdalom, sérülés, meg kell előzni a betegségek kialakulását; legyen lehetősége a fajára jellemző természetes viselkedésre, de fontos az is, hogy ne érje félelmet és stresszt kiváltó inger.