Lustyik Pisti: Egy kislány miatt kezdtem el muzsikálni

2020. február 18. 10:15 | Such Tamás

Negyedszázada portás a Keményben; 15 éve vezeti a Kemény Gitárklubot, ahol azóta már közel 500 gitáros megfordult. Azonfelül az anyacsapatnak, azaz a klubnak számtalan kisebb formációja is van – akik egy sima délután, akár négy különböző kiállítást is megnyithatnak. Lustyik Pistivel beszélgettem.

– Volt korábban zenész a családodban?

– Konkrétan nem, de Belicza nagymamám nagyon szép egyházi és szlovák énekeket ismert. Illetve, ha valahol disznótor volt, a munka után a felnőttek leültek kártyázni, az egyik nagybátyám előkapta a harmonikát, és együtt énekeltünk. Majd amikor általános iskolában másodikos voltam, az egyik haverommal kiszúrtunk két lányt a suliból, akikről tudtuk, hogy zongorázni tanulnak a zeneiskolában. A csajok miatt mi is zongorázni szerettünk volna, csakhogy nálunk otthon nem fért el a hangszer, így hegedűs lettem.

– Azt mondják, ha menekülni kell: egy hegedűt könnyebb elvinni, mint a zongorát.

– Hát igen… Így végig hegedültem az általánost, és a tanáraim azt szerették volna, ha a szegedi konziba jelentkezek – akkor még Csabán még nem létezett a Bartók szakközép –, de a szüleim inkább arra kértek, hogy tanuljak egy normális szakmát. Így a Keménybe jöttem autószerelőnek. Közben egy pósteleki táborban láttam egy gitáros srácot, s nagyon megtetszett a hangszer.

 

Lustyik István

És most jön a tekerés...

 

– Akkoriban minden sarkon volt egy bisztró, ahol élő muzsika szólt. Nyilván neked is hamarosan lett egy bandád.

– Rövid ideig itt, a Keményben lett egy zenekarom, de hamarosan néhány 611-es sráccal, Allegro néven csináltunk egy csapatot, és a sulijukban próbálhattunk. Az együttesünknek akkoriban nagyon sokat segített Köles István tanár úr (Békéscsaba ex-alpolgármestere), aki nem mellesleg a Hat Szív szaxofonosa volt, illetve az ifiházban egy fantasztikus jazz-klubot is vezetett. Később a mezőmegyeri művházban elég sok koncertünk volt; egyszer meghívtuk sztárvendégnek a Rolls Frakciót, ahol még a későbbi bikinis D. Nagy Lajos volt az énekes.

– Sosem akartál profi lenni?

– Nem, a zenélést valahogy mindig is a munka mellett képzeltem el... Az érettségi után a téglagyárban helyezkedtem el, ahol nem autókat, hanem sárgépek motorjait újítottuk fel. De közben mindig is volt amatőrzenekarom, de a katonaság miatt ezt megszakítottam, és a leszerelést követően már csak a Resetár Zenekarba kerültem, ahol 25 évig muzsikáltam. Közben szimultán, 1981-től 2006-ig a Bartók Kórus tagja is voltam.

– A téglagyárból hogy kerültél a Kemény Gábor szakközépbe?

– A rendszerváltáskor megszűnt az állásom. Néhány évig két munka között voltam, majd 1995-ben a suliba portást keresett; azóta itt vagyok.

 

Kemény Gitárklub

A klub üdvöskéi

 

– De még mindig van vagy 10 esztendő a gitárklub megalakulásáig.

– Na ja… Az iskolai rendezvényeken általában én is felléptem. S miközben olykor-olykor a portán gyakoroltam, odajött hozzám három srác megkért, hogy mutassak már nekik néhány fogást a gitáron. Majd ráuntam, hogy állandóan a szünetekben nyaggatnak, így kitaláltam, hogy heti egyszer jöjjünk össze a tanórák után, és nézzük meg, ki mit tud.

– Engem mindig boldogsággal tölt el, ha egy kissrácot egy hatalmas gitártokkal a hátán látok sétálni az utcán. Van még varázsa az élő zenének?

– Sok gyerek kap karácsonyra gitárt…

– Majd újévkor visszaviszik őket a hangszerboltba, mint a húsvét után a kisnyuszikat az állatkereskedésbe?

– Á… inkább sokan elkezdenek az interneten tanulni, de egyszer csak leragadnak. Majd jön az apuka, hogy a gyerek karácsonyra kapott egy gitárt, és szeretné, ha foglalkoznék vele. Miközben nálunk csak szeptemberben indul kezdőcsapat; ekkor beindítok egy felzárkóztató csoportot.

 

Kemény Gitárklub

Sok nagyember kis helyen

 

– Hány százalékuk marad?

– A fele minimum; és megesik, hogy néhányuknak javaslom, hogy folytassák a zeneiskolába klasszikusgitáron.

– Van létszámlimit?

– Nincs.

– A 15 év folyamán hányan fordultak meg a Kemény égisze alatt?

– Bő félezren.

– Hány formációtok létezik?

– Kezdő, középhaladó, haladó-felnőtt csoport. Mi több, az aktívabbak pedig saját kis bandákat alkotnak: Gábor és Zsanna, Zorán és Fanni, Misi bandája – amely korábban Misi és Bandája néven futott, csak Misi Győrbe ment tanulni –, illetve a szeniorharcosok: Nagy Imre és barátai.

 

Kemény Gitárklub

Imre bátyó a legkeményebb

 

– Most egy furcsa, de nem fals párhuzamot állítanék a Gregor Laci bácsi által vezetett Lencsési Lakótelepi Tömegsport SE és a gitárklub között, ugyanis mindkét tömeges merítésből számtalan nagyágyú kerül ki. Kérhetek néhány nevet a teljesség igénye nélkül?

Kölcsey Szabolcs (Acoutic Planet), Skultéti Zozó (Silver együttes), Hajdú Erik (Chain Brigde Pop), Lustyik Rokonvagynemrokon Szabolcs (Antovszki Band), Csizmadia Szonja (neki önálló projektekje van) és sokan mások.

– És Sustyik Lustyik Pesta.

– Ő ki?

 

Kemény Gitárklub

 

További programok »

Itthon

A cél közös és egyértelmű: Tegyük szebbé a környezetünket!

A Körösvidék Alapítvány a Fidesz Békéscsabai Szervezetével közösen idén is csatlakozott a TeSzedd! elnevezésű országos kezdeményezéshez. Az akció hazánk legnagyobb önkéntes hulladékszedési mozgalma, amelyet idén 13. alkalommal hirdettek meg. Az egész országra kiterjedő kampány célja, hogy önkéntes megmozdulás részeként közösen varázsoljuk tisztábbá környezetünket.
2025. április 10. 16:46