– 1992-ben volt Rio de Janeiro-ban egy nagy körmyezetvédelmi konferencia. Itt rávilágítottak arra, hogy a Földön előbb-utóbb vízhiány lesz és felhívták a figyelmet arra, mekkora kincs az ivó- és az élővíz. 1993-ban pedig az ENSZ kitűzött egy napot, amikor a világon mindenhol megemlékeznek a vízről, a vizeink megóvásának fontosságáról. Mi a magunk szerény eszközeivel úgy próbáljuk meg erre felhívni a figyelmet, hogy megtisztítjuk a lencsési zsilip környékét a felhalmozódott pet-palackoktól és egyéb hulladékoktól – ismertette akciójukat Takács Péter.
Kérdésünkre azt is elmondta, hogy tisztaság szempontjából nincsen túl jó állapotban a békéscsabai Élővíz-csatorna.
– Ha arra gondolok, hogy a '60-as évek elején még fürdöni lehetett benne, ma pedig ez teljesen kizárt, akkor azt kell mondanom, hogy a szemét nagy probléma jelenleg. Erre fel lehet hívni a figyelmet egy-egy akcióval, de ezen túl szervezett módon kellene gondoskodni az Élővíz-csatornáról – fogalmazott.
Takács Péter arra is emlékeztetett, hogy az Élővíz-csatornát 1777-ben a csabai polgárok ásták ki és kötötték össze vele Gyula, Békéscsaba és Békés városát, ezért ez egy nagyon komoly kincse a városnak, amelyet reményei szerint belátható időn belül, akár kormányzati segítséggel, de fejleszteni is lehet majd.
Végül arról beszélt, hogy környezettudatos életmódot kell folytatnunk azért, hogy megóvjuk vizeinket és környezetünket, de ahogy mondta, erre rá is leszünk kényszerítve.
– A Föld tartalékai kimerülőben vannak. Magyarország szerencsés helyzetben van, hiszen vízből rendkívül gazdag térségünk, sőt, vízkészleteinket tekintve talán Európa leggazdagabb országa. Ettől függetlenül környezettudatos életmódot kell folytatnunk a vízminőség megóvásával és azzal, hogy épp csak annyi vizet használunk fel egy nap, amennyire szükségünk van. A tudatos életmód kiterjed a táplálkozásra, a szemétgyűjtésre és így tovább. A túlnépesedés és a globális felmelegedés miatt egyre komolyabb problémákkal néz szembe az emberiség – hangsúlyozta.