"Tudományt a munkás élettel egybekötni: ez a feladás, mivel köztársaság férfijának törekednie kell" – a BSZC Nemes Tihamér Technikum és Kollégium diákjai Kölcsey Ferenc Kölcsey Kálmánhoz írt gondolataival köszöntötték az ünnepségen megjelenteket.
A békéscsabai telephellyel is rendelkező gépjármű alkatrész gyártó vállalat már több éve együttműködik a Békéscsabai Szakképzési Centrummal. Csütörtökön a Nemes Tihamér Technikumban adták át azt a szaktantermet, amelyet a cég támogatásával alakítottak ki. Itt elsősorban elméleti oktatás zajlik majd, de a terem falán olyan ábrák találhatóak, amelyek támogatják a képzést.
– Egy ilyen terem jelentőssége elsősorban a kapcsolat, amely mentén létrejött. Ezen felül a falakon elhelyezett képeknek köszönhetően a tanulók már akkor megismerkednek a termékekkel, amikor először beülnek a padba. Így tulajdonképpen beivódik az ember a tudatába, hogy van ilyen cég és az is, hogy miket gyárt. Azt gondolom, hogy talán ezzel már az elején megismerik a gyerekek hogy, van egy ilyen továbblépési lehetőség – emelte ki az együttműködés kapcsán Maczik Mihály András, az iskola igazgatója.
– Két, az élet különböző területén dolgozó szervezet szövetsége erősödött meg most ezzel a teremátadással – emelte ki Szarvas Péter. Békéscsaba polgármestere hozzátette: A duális képzés egy nagyon fontos kapcsolódási pont a Linamar és a Nemes Tihamér Technikum között. – Ez a szaktanterem-kialakítás azt jelenti, hogy a gyerekek itt az elméleti ismereteket még alaposabban át tudják venni, ami után majd a gyakorlati ismeretek megszerzése érdekében a Linamar tanműhelyébe mennek el, és ott szerzik meg ezeket a gyártási technológiai ismereteket.
Parászka Tibor, a Linamar Hungary Zrt. humánpolitikai igazgatója úgy fogalmazott: azért tartják nagyon fontosnak azt, hogy rendszeresen ápolják a kapcsolatot a szakképzési centrum tagiskoláival és szakmai szempontból részt vegyenek a fejlesztésekben, mert fontos, hogy azok a tanulók akik ebből az iskolából kikerülnek, naprakész szakmai tudással rendelkeznek.
– Egyre inkább azt látom, hogy a képzőhely kiválasztásánál egyre tudatosabbak a tanulók, illetve ha egyetemekről beszélünk, akkor pedig a hallgatók. Ami előny a mi vállalatunknál az az, hogy a cég egészen a duális középfokú képzéstől elkíséri őket akár az egyetem végéig. Nagyon fontos az is, hogy milyen minőségben foglalkozik egy-egy foglalkoztató, vállalat a hozzá duális középfokú képzésben kihelyezett diákokkal. Nálunk ez nagyon fontos szempont, ezért két önálló tanműhelyet is felállítottunk mind a két telephelyünkön. Ott teljes munkaidőben dolgozó szakoktatók képzik a hallgatókat és a tanulókat. Ezen felül még 50 szakoktató van a termelésben, akik külön képzést kapnak, és felkészültek arra, hogy a hozzájuk beosztott diákokkal foglalkozzanak. Így van egy jövőkép amit mi tudunk biztosítani: tehát mérnöki szintig végig tudjuk kísérni valakinek a tanulmányait – hangsúlyozta Parászka Tibor.
Az átadón Mucsi Balázs, a Békéscsabai Szakképzési Centrum főigazgatója is azt emelte ki, hogy az ilyen együttműködéseknek köszönhetően tud intézményük egy valós jövőképet adni a náluk tanuló diákoknak. Mint mondta: a versenyképes gyakorlati tudás megszerzése a később mérnöknek tanuló diákoknak is elengedhetetlen, ezt tükrözi az is, hogy az elmúlt években például a Nemes Tihamér Technikum is megduplázta tanulói létszámát.