Az öt darab szőlőtőkét Varga Tamás alpolgármester, Opauszki Zoltán környezetvédelemért és turisztikáért felelős tanácsnok, Forczek Győző, a Csabagyöngye Kulturális Központ igazgatóhelyettese, Mihály László, a Csabai Pálinka Klub elnöke és Fabulya Attila, a Csabai Pálinka Klub szakmai vezetője ültették el közösen.
Az alpolgármester elmondta, hogy bár ez egy hosszú programsorozat záróeseménye volt, de ha a szőlőtőkékről beszélünk, azok egyben befektetések is a jövőbe. Hozzátette, hogy ezzel a kezdeményezéssel Stark Adolf örökségét is szeretnék tovább vinni és felhívni a fiatal csabaiak figyelmét erre a helyi jellegzetességre.
– Ezek a szőlőtőkék, ha termőre fordulnak, akkor jól mutatják majd azt a vívmányt, amit Stark Adolf kísérletezett ki, a legkorábban érő szőlőfajtát és ennek a helynek a szimbólumát, hiszen a Csabagyöngye Kulturális Központ nevében és logójában is megjelenik a Csabagyöngye szőlőlevél, emellett nem utolsó szempont, hogy itt állt a Stark ház is – fejtette ki Varga Tamás.
Fabulya Attila, a Csabai Pálinka Klub szakmai vezetője kiemelte, hogy amikor a Csabagyöngye szőlőről van szó, akkor Békéscsaba egyik legikonikusabb értékéről beszélünk. Mint mondta: azért ezt a helyszínt választották, mert szerették volna, ha ez a szőlő abba a földbe kerül vissza, ahol valószínűleg megszületett annak idején.
– A Csabagyöngye szőlő a világ egyik legfontosabb szőlőfajtája. Nagyon sokan használják a világ minden részén. több kontinensen, mint alapszőlőt. Magyarországon viszont egyre kevesebb hektáron termelnek nagyüzemileg Csabagyöngye szőlőt. Amit mi szeretnénk, hogy visszakerüljön ez a szőlőfajta a kiskertekbe, hogy a szülő a gyermekének, a nagyszülő pedig az unokájának tudjon friss magyar gyümölcsöt és szőlőt adni – tette hozzá a szakmai vezető.
A program végén az ültetésben résztvevők egy közös koccintással zárták le a programsorozatot, ami Stark Adolf és a Csabagyöngye szőlő értékét és örökségét mutatta be.