„Odavagyok érted egyetlen,
De hidd, hogy tényleg tetszel nekem,
Odavagyok érted egyetlenem,
De hidd, hogy tényleg kelessz nekem.
Melinda, Melinda, Melinda, Melinda, Melinda,
Melinda Te átkozott boszorka.”
(A békéscsabai K. O. Contrast zenekar nótája. A szöveget Fábián Tamás dobos jegyzi. Igen, az ex Csaba Rádiós Fábián Tomi; vajon kihez szól ez a már első olvasatra is fülbemászó szép sláger?)
A hely valaha az MSZMP pártháza volt, majd a rendszerváltozást követően az MSZP örökölte.
„Volt egy csapatunk – meséli Mikó Melinda, a Füge elnöke –, akik rendszeresen bejártunk a szocialisták irodájába. Valószínűleg már nagyon unták, hogy ott lóg naponta 10-15 gyerek, így előbb-utóbb megkaptuk a Dózsa György út 35. szám alatti helyet. Csak egyetlen kikötésük volt, ha havonta összeül a tagságuk, alaposan takarítsunk ki. Bármennyire hihetetlen, de valóban függetlenek voltunk – jegyzi meg az egyesület nevével kapcsolatban –, mert nem kellett belépnünk a pártba.”
Kérdésemre elmondja, tévedés, hogy a Füge világrajövetele a Narancs Klubra reflektált volna. Ráadásul 1991 októberében szinte egyszerre nyitották meg a kapuikat. Nem mellesleg, a Dózsa György úti intézmény sosem működött olyan nagy dübörgéssel, mint a Szent István téri, szintén déligyümölcs nevű tejtestvére.
Megemlítem neki, hogy néhányszor jártam a Fügében, de így, közel három évtized távlatában csak egy nagy billiárdasztalra emlékszem... „Az még most is ott van – válaszolja. – Pár éve egy nyugdíjas rendezvényről tudósítottam a 7.TV-nek. Ki is írtam előtte a Facebookra, hogy megyek a Fügébe nyugdíjas találkozóra; mire azt a választ kaptam, hogy már csak pár évet kell kibírni és valóban beférünk a korosztályba”.
A keménymag, tíz-tizenöt fő mindig ott élt, de volt, hogy harmincan is összetömörültek a két szobában.
„A szomszédok rendszeresen feljelentettek minket – folytatja. – Egyszer úgy jöttek be a rendőrök, hogy legalább 30 percig az ablaknál hallgatóztak, de szerintük egyáltalán nem voltunk hangosak.”
Óriási kártya- és biliárdpartik, koncertek, filmnézések stb. zajlottak a térben. Például az egyik alkalommal megnézték az első három Star Wars mozit (ami valójában a IV., V., VI. rész), és az egyik srácnál a Birodalom visszavág nézése alatt tudatosodott, hogy a fekete köpenyes karakter nem Véd őrnagy úr, hanem Vader nagyúr.
„Egy időben bejárt egy hívő felekezet is – teszi hozzá –, de hamarosan el lettek hajtva, mert kikötéseik voltak és lassan átvették az irányítást.”
– Nem térítettek át a sötét oldalra? – kérdezem, mire azt válaszolja: „Én mindig a sötét oldalon vagyok”.
Elmondása szerint akkoriban még túl fiatal, uszkve 20 éves volt ahhoz a pozícióhoz. Ma biztos másképp lenne sok minden. Mindettől függetlenül a Füge egy igazi önszerveződő közösség volt. Olyan, amilyen ma már sajnos nincs. Pedig lenne rá igény.
„Az 1994-es választásokat követően hullott szét a keménymag – fűzi hozzá. – S hogy mi lett velünk? Néhányan az MSZP színeiben kezdtek el politizálni; mások egyetemre mentek vagy elköltöztek; nekem pedig végre lett egy normális párkapcsolatom.”
***
Beszélgetésünk előtt Melinda készített egy Füge Fb-csoportot, ahova többek között az egyik arc ezt írta:
„Korszakos hely volt a Füge. A mi korszakainkat követte végig. Volt közösségi – amikor lelkesen nyithatott és kialakult a markáns arculata –: Zsorzs, Nyári, Séró, MoZsó. Volt politikába beleszagoló korszak: Kruzsicz Gyugyi, Bánlaki Miki, Kacsa, Devó és Váróczy Pisti. Volt játékos (rikiki, póker) korszak: Izem, Izemné, Tomka.
Volt hangos – olyan koncertekkel, hogy besz***s –: Hívatlan vendégek, Ifjú Gárdisták, The Obszcén Dancers stb. És az volt a klassz, hogy nem volt nagy törés-zúzás (legalábbis úgy emlékszem). Volt szerepjátékos, ahol nem néztek ki senkit, ha nem vett semmit – akár egész nap játszottak a törpök, orkok, tündék. Volt tv-s, videós.
Berúgások, szakítások, drámák, nevetések, megértés, barátság, közösség. És a kihagyhatatlan: A hely örök anyja, Melus! Ahogy a K.O. Contrast megénekelte: <>.”
***
Sorozatunk előző részében a Gyopárt vettük górcső alá, cikkünket ide kattintva találja meg!