A Maróti Hagyományőrző Egyesület és a Kerecsényi László Íjász és Szabadidős Sportegyesület minden évben középkori lövésekkel emlékezik az elmúlt esztendőre és köszönti az újévet.
A behir.hu kérdésére a gyulai várat is működtető Erkel Ferenc Nonprofit Kft. kommunikációs vezetője elmondta: kiemelten fontos számukra a történelmi hitelesség, a várat illetően is ezt igyekeznek képviselni, ebben pedig komoly közreműködőknek számítanak, azok a helyi hagyományőrzők, akik ezeken az alkalmakon mindig jelen vannak. Fábián Tamás nyomatékosította, hogy ilyenkor a résztvevők természetesen nem eredeti fegyvereket használnak, hanem másolatokat, ugyanakkor korhű eszközökkel találkozhatnak az érdeklődők a 15-16. századból, ezt erősíti a hagyományőrzők öltözéke is.
– Az ágyúlövésekkel természetesen nem a kutyák és egyéb jószágok ijesztgetése a célunk, sokkal inkább a tradíciók éltetése. Több ezer éves hagyomány, hogy az emberek, különböző hanghatásokkal, zajkeltéssel tartják távol az ártó szellemeket. Ezt a hagyományt szeretnénk tovább vinni így január elsején. Korabeli tűzfegyverekkel tesszük ezt a hagyományok őreinek segítségével. Azon túl, hogy a helyi lakosoknak is boldog új évet tudunk kívánni, a városunkba érkező turistáknak is élményt szeretnénk nyújtani ezekkel a programokkal. Abban bízunk, hogy a jó élmények hatására visszatérnek Gyulára. Az ilyen jellegű attrakciók is ezt erősíthetik – mondta el a kommunikációs vezető.
Mint fogalmazott, az újévi eseménynek három célja van: egyrészt - a már említett - hangkeltéssel a rosszat igyekeznek elűzni, mint ahogy egykor elődeink is tették, másrészt ezzel a hagyománnyal az 1566-os ostrom emléke előtt is tisztelegnek, mely a vár legfontosabb történése volt, harmadrészt pedig az ágyúlövésekkel az év végén Gyulára látogató turisták számára egy különleges élményt is szeretnének adni.