A kulcsos kalács nem más, mint egy élesztős kelt kalács, amit leginkább lakodalmakra készítettek. Én ezen a néven ismerem, de nevezik így is: kujcsos kalács, kalinkó, kucsos kalács, rostélyos kalács, rostáskalács, ablakos kalács. A Téglában Lázár Juliannával találkoztam, ahol stábunk nyomon követhette, hogyan is készíti el ő ezt a finomságot. Közben mesélt nekünk az édesség hagyományáról és történetéről is.
– A kulcsos kalács a lakodalomban fontos szerepet játszott. Az Alföldön a mai napig készítik. A vőfély kulacsán kulcsos kaláccsal indult a lánykikérésre, így mentek a templomba is, majd a díszes kalács az ünnepi asztalra került. Ilyennel kínálták a vendégeket és a bámészkodókat. Ajándékba adták a papnak, a szomszédoknak, a maradékból pedig a legközelebbi rokonoknak csomagoltak. Ma lakodalmakra, családi ünnepekre eljegyzésre, keresztelőre névnapra, húsvétra is sütik – tudtuk meg Lázár Juliannától.
Hozzátette többféle fonási módja van a kulcsos kalácsnak, aminek csak a képzelet szabhat határt. A süteménynek régen számtalan formája létezett: volt rózsás ablakos kalács, kocsikerék, vitézkötéses ablakos kalács, küllős kalács és boroskulacs is.
– Ez a finom étel fontos jelképe volt a nagy napnak. A szálak kulcsolása, vagyis összefonása ugyanis az szerelmesek összetartozását jelentette – tette hozzá.
Miközben a tésztán dolgozott, több oldalról is rávilágított az "anyaggal" való bánásmódra.
– Nagyon-nagyon fontos, hogy a tészta összeállításához csak nyugodtan fogjunk hozzá. Úgy kell elkezdeni, mintha pihenésbe fognánk, amely kikapcsol minket. Nemcsak mese, a tésztát szeretettel szabad csak készíteni. Hányszor fordul elő, hogy könnyűnek tűnő dolgokat rontunk el a konyhában. Velem is előfordult, amikor volt egy konkrét problémám, és az adott nehézségtől, amelytől szenvedtem, a mézeskalácsot is elrontottam. Egyszerűen a negativitást, a gondunkat és terhünket is belegyúrjuk a munkánkba. Tudomásul kell ezt vennünk, mert nagyon is kiérződik – nyomatékosította Lázár Julianna.
Kulcsos kalács recept
Hozzávaló
- 1 kg liszt
- 5 dkg élesztő
- 10 dkg margarin/tejszínnel is pótolható
- 1 dkg só
- 2 db tojás
- 3 dl tej
- 2,5 dl víz
Készítsük elő a hozzávalókat, 1 kg lisztet, 5 dkg élesztőt, 10 dkg margarint, 10 dkg cukrot, 1 dkg sót, 2 tojást, 3 dl tejet és 2-2,5 dl vizet, majd keverjük össze a tej egy részét a cukorral, majd adjuk hozzá az élesztőt, majd mehet bele a tojás.
Közben a lisztet dolgozzuk össze a margarinnal és a sóval, majd az egészet gyúrjuk össze annyi vízzel, hogy a tésztánk ne legyen se túl sűrű, se túl híg.Jöhet a dagasztás. A kézi dagasztás folyamata embert próbáló feladat.. Liszttel leszórva, letakarva 30-40 percen át pihentessük a tésztánkat! Hagyjuk dolgozik az élesztőt! Ha ez megvan, osszuk hat dekás darabokra a tésztát!
Ha kimértük a tíz darab hat dekás kis csomagot, sodorjuk, nyújtsuk ki azokat úgy, hogy végül 6 hosszabb és 4 rövidebb szálunk legyen.
A nagyobb szálak adják a kalács vázát és szélét, a rövidebbek pedig a középső részt. Ha összekulcsoltuk a szálakat, takarjuk le ismét a tésztát, és hagyjuk azt megkelni! Fél óra elteltével kenjük meg a kalácsot a tojással. Ez adja majd meg a színét.
A sütőt melegítsük elő 180-200 fokra, majd a pihentetés után süssük benne a kalácsunkat 15-20 percig! Sütés közben egy rövid időre résnyire nyissuk ki a sütő ajtaját, hogy a gőz távozhasson! Így szép fényes lesz a kalácsunk felülete.