A Kossuth Utcai Általános Iskola 143 éves, kétszintes épülete megújul, többek között energiatakarékos, fenntartható fűtési rendszer létesül és a vizesblokkokat is teljesen felújítják, valamint az eternit palával fedett héjazatát cserepeslemez fedésre cserélik a vízzárás és a súlycsökkentés céljából. Ezzel együtt a pincét is elbontják és megújul a világítás energiatakarékos rendszerek alkalmazásával, későbbi napkollektoros/napelemes csatlakozási lehetőség kiépítésével.
Az újabb lapostetős, háromszintes szárnyban négy terem összenyitásával olyan aulát alakítanak ki, amely alkalmas lesz rendezvények tartására. Például az iskolagalériát is itt helyeznék el. A tanári terem és néhány tanterem épületen belül átcsoportosításra kerül, a közlekedőterekben és a tantermekben pedig új burkolat készül.
Több évtizedes álom volt a városi sportcsarnok
Az oktatási intézmény eddig elavult, fél tornateremmel rendelkezett, ami nem volt alkalmas a népszerű labdajátékokra. A 205 m2-es épület még az 1900-as évek első felében létesült, a jövőben pedig új funkciót kap. A Sarkadi Általános Iskola intézményvezetője elmondta: olyan előadóteremmé lesz benne, ahol drámapedagógiai foglalkozásokat tarhatnak, hiszen a projekt része egy új módszertan bevezetése az oktatásban, amelyben a gyermekek egyéni képességei kerülnek a fókuszba. Az új városi sportcsarnokot oktatási időben az iskolások használják majd, de azon kívül is szolgálja a sarkadi járásban élők mindennapjait.
– Jöhetnek olyan sportegyesületek, amelyeket eddig nem tudtunk fogadni, mert nem feleltünk meg a működésükhöz. Nem csak kézilabda egyesületre vagy röplabda csapatra vágyunk, amelyekhez már megvannak az alapjaink, hanem szeretnénk olyan egyéb sportágakat, például küzdősportokat is fogadni, amelyek a gyerekeink érdeklődési körében már régóta ott van. A gyerekeknek ezekért a lehetőségekért legalább a megyeszékhelyig kellett elutazniuk – fogalmazott Pappné Szabó Erzsébet.
Az iskola felújítására és a sportcsarnok felépítésére közel 1,4 milliárd forintot biztosít a kormány. A csarnok építése látványos szakaszba érkezett, hiszen a tartó- és a tetőszerkezet már elkészült.
– Az új, 1350 négyzetméteres tornacsarnok teljesen szabványos, kézilabdapályát magába foglaló épület lesz. Egyszerre három osztály párhuzamos testnevelés óráját teszi lehetővé, ami fontos a mindennapos testnevelési program miatt. A csarnok külső kapcsolatokkal is rendelkezik majd, hiszen nemcsak az intézmény oldaláról lesz megközelíthető. Az oktatáson kívüli időszakban városi és térségi rendezvényeknek ad majd otthont, emellett pedig szolgálja mind a városban, mind pedig a térségben élők sporttevékenységét – hangsúlyozta a polgármester.
Mokán István hozzátette: a fejlesztésben eszközbeszerzés, így többek között az iskolai padok, székek, bútorok és berendezések cseréjére, a kémia-, fizika- és rajz-szaktanterem eszközbővítésére, a nyelvi labor és a fejlesztőszobák felszerelésére, a tornacsarnok fix- és mobil-sporteszközeinek beszerzésére és a meglévő kis tornaterem funkcióváltásához szükséges eszközök beszerzésére is megtörténik. Kiemelte: évtizedek óta vártak a városi tornacsarnok megépítésére, ami a kivitelezés időszakában és azt követően munkahelyeket is teremt.
Amint elkészül az új csarnok az iskola udvarán, új helyet kap a futókör és a labdarúgópálya is. Az iskola mellett található régi bölcsőde épületét elbontják, a helyén pedig a város új parkot létesít, amely szebbé teszi majd a buszpályaudvar könyékét. Az iskola felújításával és a sportcsarnok elkészítésével várhatóan júliusban végeznek a kivitelezők, így az augusztusi átadás után az új tanévet már a megújuló épületben kezdhetik a diákok.