Krea(k)tív szemléletek: Kopp-Kopp! Mire készül a Tesz-Vesz Klub?

2020. november 9. 17:28 | Csiffáry Zsuzsanna

A sorozatban kreatív alkotókkal beszélgetünk, szakmájukat érintő kérdésekről. A gondolat közvetítéséhez egyéni szemléletmódra van szükség, amit számos lényegtelennek tűnő technikai lépés előz meg. A Jaminai Közösségi Házban tevékenykedő Tesz-Vesz Klub elkezdte a karácsonyi előkészületeket. Kreatív alkotói tevékenységük alapelve az újrahasznosítás. Adorjánné Katalin vizuál-pedagógus és rajztatár elmondása alapján fontos, hogy meglévő alapanyagokból tudjanak karácsonyi ajándékokat készíteni.

Pető Ibolya, a Jaminai Közösségi Ház vezetője szervezi és biztosítja a helyszínt a klub működéséhez. Egy korábbi interjújában elmondta, hogy nyáron rendezték meg a 6. Tesz-Vesz tábort 6 és 13 éves kor közötti gyermekeknek. A tábor ötletgazdája és megvalósítója Adorjánné Katalin rajztanár, aki mindig is foglalkozott textillel. A szülők érdeklődésére kezdődött el a Tesz-Vesz Klub szervezése, amely révén a tagok újabb textilfestési technikát sajátítottak el. Alkotói gondolkodásuk alapja az újrahasznosítás és a természet bevonása a textilfestészetbe.

– A résztvevők többsége elmondta, hogy otthonról hozták a főzés, varrás, hímzés szeretetét, így alakulhatott ki bennük az alkotói igény. Továbbá fontosnak tartom az ízlést, a gondolkodásmódnak azt a formáját, amely a kreativitással függ össze. Esetünkben nem hobbi, mintakövető foglalkozásokról van szó, itt mindig a rendelkezésre álló anyagokat vesszük figyelembe, azt egészítjük ki az adott személy készségével, technikai tudásával, hogy minden egyensúlyba kerüljön – tette hozzá a klub szervezője, megjegyezve hogy jelenleg a batikolással, a megfestett anyagok nyomatfestésével, az öko-print technikai kihívásaival ismerkednek az alkotók. 

 

Galéria

 

A vizuál-pedagógus elmondta, hogy az öko-nyomtatás a természet ajándékait használja levelek formájában, hogy transzfernyomtatást hozzon létre a szövetre tinta vagy festés használata nélkül, így tehát nincs szükség rajzolási vagy festési készségekre.

Bándiné Molnár Éva egy szokatlan alapanyaggal festett az anyagra. Textilfesték helyett akryl festéket alkalmazott, majd ecettel fixálta a mintát. 

 

Galéria

 

A klub vezetője új ötletekkel állt elő a karácsony szellemében. Meglévő munkákat mutatott be a csoportnak, amit az ő óráján diákok készítettek ötvövarrás gyakorlaton.

– A munka lényege az alapvető és nagyon egyszerű kézi öltések megtanulása és gyakorlása volt. Így otthoni, nem használt mintás anyagokból lehet textilképet készíteni. Úgymond az emlékeket fel le lehet használni karácsonyi ajándékok előállításához –tette hozzá a klub vezetője.

  

További programok »

Itthon

Átadták Békés vármegye első iskolai mintazárkáját

Átadták Békés vármegye első iskolai mintazárkáját a békéscsabai Szent-Györgyi Albert Technikumban, pénteken. Az intézmény a Büntetés-végrehajtási Szervezet együttműködésével azért hozta létre a gyakorlati oktatásra is alkalmas helyiséget, hogy a rendészet és közszolgálat ágazat diákjai a valós körülmények között ismerjék meg a büntetés-végrehajtási környezetet.
17:21
FEL