A magyar védőnői hálózat a világon egyedülálló módon segíti az édesanyákat és gyermekeiket. A hazai védőnők egyik legfontosabb feladata a szoptatás segítése. Az édesanyáknak sok esetben van szükségük támogatásra.
– Nem indult egyszerűen, ahogy szerintem sokaknál. Nagyon megküzdöttem érte, hogy anyatejes legyen a kislányom. A kezdeti nehézségek ellenére azért tartom fontosnak az anyatejes táplálást, mert igyekszem olyan táplálékot enni, ami őt a lehető legjobban segíti abban, hogy egészséges legyen, és úgy nőjön fel, ahogy én is szeretném, illetve ahogy neki a legjobb - mondta el Nagyné Jászberényi Olga.
A WHO ajánlása szerint az újszülötteket legalább 6 hónapos korukig érdemes anyatejjel táplálni, ez többek között segíti a kötődés kialakulását és erősíti a baba immunrendszerét is.
– Hét gyermekes édesanyaként azt tapasztaltam, hogy az immunrendszerük sokkal jobban fejlődött a szoptatásnak köszönhetően, sokkal kevesebbet voltak betegek - erről már Szűcs Melinda beszélt.
A békéscsabai védőnők három évtizede minden évben köszöntik azokat az édesanyákat, akik anyatejjel táplálják gyermekeiket. A pénteki rendezvényen apró ajándékokkal és meglepetésekkel támogatták az érintetteket, akik hasznos információkhoz is juthattak. A Békés Vármegyei Központi Kórház Békéscsabi Védőnői Szolgálat védőnője, Alt Lászlóné kiemelte, hogy minden alkalommal valamilyen központi gondolat köré rendezik az anyatejes táplálás világnapját. Idén ez a babák fejlődése és fejlesztése volt.
Az édesanyáknak lehetőségük volt tapasztalatokat cserélni és beszélgetni egymással, így nagy hangsúlyt kapott az anyatejes táplálás közösségépítő ereje is. Kotroczóné Antal Teréz, a Békés Vármegyei Kormányhivatal Népegészségügyi Főosztály megyei vezető védőnője beszédében kiemelte: a társadalom számára elengedhetetlen, hogy támogató munkahelyek, intézmények és közösségek legyenek.
A védőnői szolgálatok feladata és célja nem változott, azonban idén július elsejétől a fenntartásukat a megyei irányító kórházak vették át a helyi önkormányzatoktól.
– A döntés olyan szempontból logikus volt, hogy ezek a szakemberek egységes szemlélet, szakmai irányítás szerint tudjanak működni - hangsúlyozta Mészáros Magdolna. A Békés Vármegyei Központi Kórház ápolási igazgató hozzátette: a védőnők ugyanazzal a szemlélettel tudják végig kísérni a gyermek fejlődését a születésétől az iskolás évei végéig. Mészáros Magdolna szerint a zökkenőmentes fenntartóváltás mellett a lakosság elégedettsége a legfontosabb.