Köveskúti Péter: November 19-én és 30-án lesz nyílt nap a gimnáziumunkban

2024. november 8. 12:00 | Mikóczy Erika

Sűrű időszak ez a középiskolások számára, hiszen a legtöbb középfokú oktatási intézmény most tartja a nyílt napját. Ezek közül mutatunk be egy újabb intézményt, ezúttal a békéscsabai Szeberényi Gusztáv Adolf Evangélikus Gimnáziumot. Az iskola igazgatójával, Köveskúti Péterrel a 7.Tv Aktuális című műsorában Varga Diána műsorvezető beszélgetett.

– Arra kérem, hogy kezdésként mutassa be az iskolát.

A békéscsabai evangélikus oktatás nagyon messzire nyúlik vissza, hiszen a 18. század elején érkeztek Felvidékről Békéscsabára a telepes, szlovák nyelvű, vagy tót ajkú elődeink, és már nem sokkal ezután megkezdődött az elemi oktatás. Majd a 19. század derekán fogalmazódott meg az a gondolat, hogy jó lenne egy gimnázium is Békéscsabán. Először egy algimnázium létesült 1855-ben, majd pontosan 125 évvel ezelőtt elkészült a főgimnázium, a Rudolf gimnázium épülete. Ez ma a mi iskolánk, amelyben nemcsak gimnázium, hanem általános iskola, óvoda, művészeti iskolák különböző típusai működnek, és kollégiummal is gazdagodtunk.

 

Ha az evangélikus iskolára gondolunk, Békéscsabán, nagyon sokaknak aaz elsők között a művészeti oktatás jut az eszébe. Pontosan milyen képzések zajlanak az evangélikus gimnáziumban?

Van általános gimnáziumi képzésünk, 4 éves, és van nyelvi előkészítő évfolyammal induló gimnáziumunk, ami 5 éves. Első nyelvként választható az angol és a német nyelv. Emellett van a művészeti technikum, vagy a művészeti középfokú oktatás. Technikumi képzésben grafikusokat, fotográfusokat, divat-, jelmez- és díszlettervezőket, szakgimnáziumi képzés keretében pedig festőművészeket oktatunk. 4 éves általános gimnáziumi képzésünkbe 1 osztálynyi diákot várunk az általános iskolákból. Nagyon kicsi az eltérés az egész országban a gimnáziumi képzések között, tehát nagyjából mindenki ugyanarra számíthat, ha ezt választja. Két idegen nyelvet kell tanulni, és a természettudományos tárgyak kapnak először jelentőséget a 9. és 10. évfolyamon, természetesen a kötelező érettségi tárgyak mellett. Majd 11-12. évfolyamban választhatnak emelt szintű érettségire felkészítő képzést. A mi intézményünkben ez nem az általunk meghatározott szakpárokban van, hanem a diákjaink választhatnak szabadon a kínálatból.

Az 5 éves képzésünk a nyelvi előkészítő évfolyammal indul, amikor heti 18 nyelvórájuk van a diákjainknak. Az első nyelvből, ami lehet német vagy angol, 13 órájuk van, de és megkezdődik a második nyelv oktatása is heti 5 órában történik. Angolosok esetén ez lehet német vagy olasz nyelv, illetve akik a németet választják első nyelvként, ott az angolt kínáljuk második nyelvként. Sokan már az általános iskolában is jól tudnak angolul, számukra javasoljuk, hogy válasszák a németet első nyelvként, az angolból pedig – itt, mint második nyelvből – emelt szintű képzést igyekszünk számukra kínálni.

 

 

A technikumban grafikusokat, fotóművészeket, és divat-, jelmez- és díszlettervezőket képezünk. Az ő képzésük úgy néz ki, hogy ők a hét 5 napjából 3-at a gimnázium épületében töltenek, ahol közismereti tárgyakat tanulnak, 2 napot pedig egy másik épületünkben, a Tagányi-villában, az Árpád soron vannak, amikor a szakképző műhelyekben 6-8 fős csoportokban készülnek a szakmájukra. A szakmai képzés már az első évben megkezdődik számukra, majd 10. osztályban tesznek egy vizsgát. Ezután teljesedik ki a technikumi képzés számukra. Ők 5 évig járnak ebbe a technikumi képzésbe. A festőművészek szakgimnáziumi képzésben tanulnak, de ugyanúgy megvan nekik is ez a ritmus, hogy 3 nap közismeret, 2 nap szakma. Ők a 12. év végén érettségi vizsgát tehetnek, majd az 5. évben már csak a szakmai képzésben vesznek részt. Elvileg lehetőségük volna elhagyni a képzést, de maradnak, befejezik és szakmai vizsgát szereznek.

A továbbtanulást illetően nagyon változatos a kép. Nagy örömünkre sokfelé, és jó eredménnyel jutnak be a diákjaink. Mérnöki karokra, pénzügyi és gazdálkodási szakokra, de szép számmal vannak pedagógus szakmát választó diákjaink, óvodapedagógusnak, tanítónak jelentkezős is. És amire nagyon-nagyon büszkék vagyunk, hogy a művészeti képzésből nagyon sokan bejutnak a művészeti felsőoktatásba, a MOME különböző képzéseire, illetve az egri és a pécsi egyetemeknek is a művészeti képzéseire.

 

– Melyek a legnépszerűbb képzéseik a diákok körében?

A művészeti képzésre túljelentkezésünk van, itt van egy felvételi vizsga is, amikor a nyolcadikosok meglévő képességeit nézzük azért, hogy kellőképpen tudjanak majd elmélyülni ezekben a képző- és iparművészeti részekben. De a nyelvi előkészítő évfolyamunk is nagyon népszerű. A gimnáziumunkban nem kell központi felvételit írni, viszont minden egyes képzésünk esetében van egy felvételi elbeszélgetés, amikor leülünk egy kétfős bizottsággal a hozzánk jelentkező nyolcadikosokkal, és elbeszélgetünk velük az élet nagy dolgairól. Miért minket választottak, mi a tervük a jövőben, és azt is megkérdezzük egyházi iskolaként, hogy ők járnak-e templomba, vagy hogyan viszonyulnak a keresztény értékrendhez, az egyházi oktatáshoz.

 

– A létszámokról mit tudhatunk? Nagyjából hány diákot vesznek fel?

A gimnáziumunkba 35 fős osztálylétszámokat célzunk meg, 30-35 fős a keretünk. A művészeti képzésben 1 osztályt indítunk, ezt is 35 fővel.

 

– Hol tudnak tájékozódni az intézményükről a végzős, nyolcadikos diákok és szüleik?

Lesznek nyílt napjaink, az első november 19-én, kedden, amikor a hozzánk érkező nyolcadikosok bepillanthatnak az órákba is. Egy számukra kialakított, rendhagyó munkanappal dolgozunk aznap. Minél több órát szeretnénk megmutatni nekik. Nemcsak a klasszikus matematika, magyar vagy angol órákat, hanem szeretnénk megmutatni a hittanóránkat, vagy a testnevelés órát is. A művészeti képzésben pedig a művészeti órákat is meg lehet majd látogatni. A második nyílt napunk november 30-án lesz, amikor már nyílt órákat nem tudnak nézni a látogatók. Diáknagykövetek lesznek az iskolában, akik szívesen állnak az érkezők rendelkezésére. Úgy látjuk, hogy a diák a diákkal egy kicsit könnyebben szót ért, mintha tanárok állnának ott, és tőlünk kellene kérdezniük, ezért gondoltuk ki a nagyköveti rendszert. A https://begart.hu/ honlapunkon is találnak információkat a beiskolázásunkról, és természetesen a közösségi felületeken is jelen vagyunk.

További programok »

Friss hírek

Az utolsó másodpercekben csúszott ki a továbbjutás a Békéscsaba kezéből

A TAPPE-Békéscsabai Előre NKSE 24–24-es döntetlent játszott hazai pályán az Alba Fehérvár KC ellen a női kézilabda Magyar Kupa 4. fordulójában, ez pedig a versenykiírás szerint a vendégeknek kedvezett. A Fejér vármegyeiek pár másodperccel a vége előtt, Szabó Kitti sikeres büntetőjével harcolták ki a továbbjutást.
2024. december 21. 21:00
FEL