Kortalan hazaszeretet - előadás a gyermekhonvédekről a megyei könyvtárban

14:01 | Fajó Attila

Ifjak a szabadságért címmel rendeztek előadást a megyei könyvtárban, amelyen a szabadságharc gyermek- és ifjúkorú résztvevőiről esett szó. Az eseményen bemutatták a Békés vármegye 1848/49-es hősei című könyvet is.

– Mintegy 20 ezer honvéd halt hősi halált a szabadságharc idején katonai szolgálat teljesítése közben. Közülük számosan gyermekhonvédek, ifjú harcosok voltak, akik életüket adták a hazájukért – mondta el Újszállási Rácz Lajos író, az esemény első előadója. A Honvédő Hagyományainkért-díjas történetkutató a Békés vármegye 1848/49-es hősei című könyv szerzője. A kötet méltó emléket kíván állítani a térség szabadságharcos örökségének. A harctéri események mellett az olvasók megismerhetik azokat a honvédeket is, akik életüket áldozták a hazáért. Az élettörténeteken keresztül betekintést nyerhetünk a vármegye történetét meghatározó áldozatos küzdelmek időszakába. Újszállási előadásában bemutatta az 1848–49-es szabadságharc ifjú- és gyermekkorú honvédjeinek történetét, különös hangsúlyt helyezve a fiatalok szerepvállalására, sorsára és a korszak emberi oldalára.

- Ezeknek a két évszázaddal ezelőtt élt gyerekeknek és fiataloknak az életútja ma is példaadó lehet a mai fiatalok számára, eltökéltségből és kitartásból – tette hozzá a szerző.

Fotó: Fajó Attila/behir.hu

Knézich Károly honvédtábornok leszármazottja, Szinyei András, Hatvan alpolgármestere anyai üknagyapja életéről és katonai pályájáról tartott előadást. A bemutatót néhány, a tábornokhoz köthető relikvia és tárgyi emlék tette szemléletessé, amelyeket diafilmes illusztrációk is kísértek, segítve a diákokat a korszak vizuális megértésében.

– Sokáig nem volt szabad beszélnem a felmenőmről, mert 1945 után családunk vagyonos helyzete miatt társadalmi megvetettségben élt. Persze a rendszerváltás után sokan kérdezték, miért nem hozakodtam ezzel elő hamarabb. Honvédtábornok üknagyapám igazi katonai vezető volt. Ugyanazt ette és ugyanazt a szállást osztotta meg katonáival, nem különcködött. Hazaszeretete ma is példás – emelte ki Szinyei András.

Galéria

További programok »

FEL