Kiss Róbert ismertette, hogy szerdától lép hatályba az a jogszabály, amely szerint elektronikus úton lehet majd kérvényezni a Magyarországra való belépést. A kérelmeket csak indokolt esetben hagyják jóvá, például ha munkavégzés, egészségügyi vizsgálat, vizsgakötelezettség vagy temetés miatt kérvényezi valaki.
Kiss Róbert arról is beszélt, hogy kedd reggelig 421 személy vállalta önként az elektronikus házi karantént. Mint mondta: a kijárási korlátozással kapcsolatban 366 állampolgárral szemben történt rendőri intézkedés.
Vidéken 84 emberrel szemben intézkedtek a rendőrök. 86 esetben nyomoznak rémhírterjesztés miatt – tette hozzá a rendőr alezredes.
Ma az ápolókat ünnepeljük – ezt már az országos tisztifőorvos mondta. Müller Cecília köszönetet mondott az ápolók munkájáért, majd hozzátette: az ő áldozatos munkájuknak is köszönhető, hogy sokan meggyógyultak a betegségből.
Az országos tisztifőorvos a legfrissebb adatat ismertetve elmondta: 3313 igazolt fertőzöttet tartanak nyilván Magyarországon. Ismertette: az elmúlt 24 órában 29 fővel nőtt a fertőzöttek száma, amely a stabilitást jelzi. Arról is beszélt, hogy 425-re nőtt az elhunytak száma és jelenleg 45-en vannak lélegeztető gépen, de kiemelte, hogy már 1007 fő gyógyultan hagyhatta el a kórházakat. Hozzátette: az aktív fertőzöttek száma 1881 fő, 60 százalékuk Budapesten és Pest megyében található, de ott is javulás észlelhető.
Centralizált ellátás
A kedvező eredmények olyan helyzetet teremtettek, amelyben a beutalási renden lehet változtatni: visszatérünk a járvány kezdetekor megalkotott rendhez, csak kijelölt intézményben fogják ellátni a koronavírus-fertőzötteket – emelte ki Müller Cecília. Az országos tisztifőorvos úgy fogalmazott, hogy jelenleg 35 fekvőbeteg-intézményben ápolnak koronavírusos betegeket, a visszarendeződéshez újabb centralizációra van szükség.
A Dél-Pesti Centrumkórházba és az Országos Korányi Pulmonológiai Intézetbe érkeznek majd az újonnan regisztrált, súlyos állapotú betegek – hangsúlyozta Müller Cecília.
Mint mondta: az a cél, hogy a többi kórházban ne növekedjen a fertőzöttek száma és más ellátás is fokozatosan újraindítható legyen. A már megkezdett kezelések esetében a betegek ellátása nem szükséges, de telefonos konzultációval dönthetnek átszállításról ezekben az esetekben is – tette hozzá.
Müller Cecília arról is beszélt, hogy a járványügyi felkészültséget meg kell tartani arra az estre, ha bármi változna. Folyamatos éberség kell - tette hozzá.
Az országos tisztifőorvos közölte, hogy a Nemzeti Népegészségügyi Központ egy nemzetközi jártassági vizsgálaton vett részt, ahol ismeretlen mintákból kellett az új típusú koronavírus mennyiségét kimutatni. A magyar szakemberek 100 százalékos eredményt ért el a vizsgán, amely arra mutat rá, hogy megbízhatóak a laboratóriumi eredményeik.
Országszerte ellenőrizték a szociális intézményeket
Müller Cecília az idősotthonok ellenőrzéséről azt mondta, hogy korábban felvételi, látogatási és kijárási korlátozás lett elrendelve, így próbálták megakadályozni a járvány terjedését. Ismertette, hogy ahol felütötte a fejét a vírus, ott egy széleskörű járványügyi vizsgálat zajlott. Az intézmények egyharmadát már megvizsgálták.
Müller Cecília elmondta, hogy a megvizsgált 345 intézményben több mint 21 ezer gondozottat látnak el. 343 intézményben megvolt az orvosi ellátás, két intézményben nem, de ott hatósági intézkedés történt. Azonnali intézkedés három intézményben volt, ahol fel kellett számolni a hiányosságokat.
A vizsgálat eredményéről azt mondta, hogy különös figyelmet kapott az egészségügyi ellátás megszervezése. Mint mondta: ezekben az intézményekben sokan vannak, akik ápolásra szorulnak, amely közel 40 százalék. Ez egy nagy szám, ezért nagyon fontos az ápolási tevékenység megfelelő végzése. 273 intézményben nem történt intézkedés, 72-ben viszont igen, ahol apróbb hiányosságokat javítottak ki.