Korlátok között drágult a gabona

2018. június 18. 09:46 | behir.hu

A búza és a kukorica ára is 10-10 százalékkal magasabb az egy évvel korábbinál, és bár a globális termés csökken idén, további jelentős világpiaci drágulásra nem lehet számítani. A magyar termelők regionális pozíciója ugyanakkor erősödik.

Az előjelzések szerint az előző évinél néhány százalékkal alacsonyabb lehet a globális búzatermés. A hazai gabonakereskedők ennek ellenére nem számítanak jelentős drágulásra – közölte Pótsa Zsófia, a Magyar Gabonafeldolgozók, Takarmánygyártók és Kereskedők Szövetsége (Gabonaszövetség) főtitkára. Biztató viszont a magyar termelők számára hogy Oroszország idén kevesebb búzát visz a külpiacra, illetve hogy Romániában és Bulgáriában is kevesebb lesz a termés. Ugyanez Magyarországra is igaz lehet, legalábbis a szakértők előzetes becslései arról szólnak, hogy – a tavalyi 5,2 millió tonnát meghaladó termés után – idén ötmillió tonna alatt maradhat a búzatermés. Amelynek a minőségét és mennyiségét a következő hetek időjárása még jelentősen befolyásolhatja.

A takarmánykukoricára a Budapesti Értéktőzsde árupiacán a júliusi jegyzés 48 800 forint/tonna volt.Az Agrárgazdasági Kutató Intézet (AKI) jelentése szerint a fizikai piacon május végén tonnánként átlagosan 48-49 ezer forint körüli áfa és szállítási költség nélküli termelői áron forgott az étkezési búza. Ez 10 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi árszintet, de némileg elmaradt a gabonatermelők – érdekvédelmi szövetségük vezetői által a Világgazdaságnak többször megfogalmazott – elvárásainak már megfelelő 50 ezer forinttól.

A fizikai piacon az AKI adatai szerint átlagosan tonnánként 46-47 ezer forintos áron cserélt gazdát a termény május utolsó hetében. Ez az árszint az egy évvel korábbit ugyancsak 10 százalékkal múlta felül.

 

Forrás: Világgazdaság

További programok »

Gazdaság

Illegális tevékenységek is szerepet játszhattak a madárinfluenza terjedésében

A zártan tartás elmulasztását, illegális tartást és baromfi, illetve baromfitermékek illegális árusítását is tapasztalta az állategészségügyi hatóság az ősz óta tartó madárinfluenza járvány során. A betegség gyors terjedésében ezek az illegális tevékenységek is jelentős szerepet játszhattak. Derül ki a Nébih sajtóközleményéből.
2024. december 21. 18:48
FEL