Fültisztító pálcikák, evőeszközök és szívószálak – többek között ezek a mindennapos használati eszközök sem kaphatóak július elseje óta a boltok polcain. Az európai uniós előírásokhoz igazodó kormányrendelet alapján már a műanyag tasakok egy része sem árusítható, ugyanakkor a péksüteményes zacskók higiéniai okokból egyelőre maradnak.
A vendéglátóegységek is változtatásra kényszerültek az elviteles ételek dobozolásánál. A tiltás hatálya alá tartoznak ugyanis az expandált polisztirolból gyártott, készételek tárolására használt edények is. Ezek közül csak azok tűnnek el, amelyek falvastagsága 15 mikron feletti, és nem biológiailag lebomló műanyagból készültek. Ez alól kivétel az italtároló, a tányér és a tasak, valamint az ételt tartalmazó csomagolás.
– A hatályos jogszabály értelemben nekünk is ki kell vezetnünk a napi étkeztetésben használt egyszerhasználatos edényeket. Egy környezetbarát, megújuló, újrahasznosítható akár papír, akár pedig vékonyabb műanyaggal készült termékre kell kicseréljük – mondta Békéscsabai Gyermekélelmezési Intézmény igazgatója, Bíró Csaba.
A műanyagok okozta környezetszennyezéstől azonban nem szabadul meg ilyen könnyedén a világ, ezért fontos az újrahasznosítás – világított rá a Kollabor projektvezetője. Koszecz Sándor hangsúlyozta: az újrafelhasználás alapja, hogy az egyes műanyagtípusukat is elkülönítsék egymástól.
– Az egyik nagyon népszerű anyag az úgynevezett HDPE. Ezt mindenki üdítőital kupakként ismeri. Tulajdonképpen egy törhetetlen műanyag, aminek nagyon jók a mechanikai tulajdonságai, de nem mérgező. Egyszerűen le lehet darálni, alacsonyabb hőfokon olvasztva pedig formázható és újrahasznosítható – fogalmazott.
A Föld óceánjaiban globálisan 22, a mai Magyarország méreteivel rendelkező szemétsziget úszik. Hazánkban évente három Gellért-hegynyi szemét termelődik, amelyből két hegynyi műanyag – ismertette az adatokat a Kollabor projektvezetője.