Kitüntetéssel ismerte el a közgyűlés Bugyinszki Tamás és Seres Sándor munkáját

2024. szeptember 19. 09:41 | behir.hu

Békéscsaba Közgyűlésének Elismerése kitüntetést vehetett át a csütörtöki közgyűlés elején Szarvas Péter polgármestertől Bugyinszki Tamás és Seres Sándor.

Bugyinszki Tamás 1992-ben csatlakozott a polgárőr mozgalomhoz, és azóta nemcsak neve, hanem családjának egész élete összefonódott a polgárőrséggel. Több társával egyetemben, 1995-ben alapította meg a Békéscsabai Városi Polgárőrséget, amelynek közgyűlése elnöknek választotta meg. 30 éve vezeti folyamatosan a szervezetet, amely országos összehasonlításban is az egyik legjelentősebb polgárőr egyesületté nőtte ki magát.

A szervezet tagjaival a békéscsabai lakosság nemcsak a rendőrséggel szoros együttműködésben zajló járőrözés során találkozhat. A polgárőrök részt vesznek a kegyeleti ünnepek során a temetők körüli rend fenntartásában, ott vannak a városi piac környékén és részt vesznek az önkormányzati nagyrendezvények helyszíneinek biztosításában is.

 

 

Bugyinszki Tamás már-már hivatásának tekinti a polgárőrséget, felvállalva a polgárőr-lét minden nehézségét. Saját szabadidejét önzetlenül áldozza a közbiztonságért. Bugyinszki Tamás ezen munkájában nemcsak a polgárőr tagtársak, hanem családtagjai folyamatos támogatására is számíthat.

2017-ben sikeresen elvégezte a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Rendészettudományi Kara és az Országos Polgárőr Szövetség közös képzését, a Polgárőr Akadémiát.

Mind Bugyinszki Tamás, mind az általa vezetett egyesület munkáját több alkalommal ismerték el kitüntetéssel. 2004-ben a békéscsabai szervezet kapta Az Év Polgárőr Egyesülete kitüntetést. Az Országos Polgárőr Szövetség elnöke 2002-ben a Polgárőr érdemkereszt ezüst, 2005-ben bronz, 2010-ben arany fokozatú kitüntetésében részesítette. Munkáját több alkalommal jutalmazta Békéscsaba város polgármestere is.

Bugyinszki Tamás a civil életben nevelőszülőként dolgozik az SOS Gyermekfalvak Magyarországi Alapítványánál, ennek megfelelően feleségével saját családjukban nevelnek hátrányos helyzetű gyermekeket. Jelenleg négy, a kórházból közvetlen hozzájuk került csecsemőről gondoskodnak. Az eltelt évek alatt 8 gyermeket készítettek fel az önálló életre.

Kiemelendő a karitatív tevékenysége is: családjával hét éven keresztül szerződéses önkéntesként vett részt Böjte Csaba ferences szerzetes alapítványának a munkájában. A Jót Tenni karitatív csoporttal – amelynek szintén vezetője – rendszeresen részt vesz a városban zajló segélyezési akciókban, valamint polgárőr társaival és több békéscsabai lakos segítségével, rendszeresen támogatja a hátrányos helyzetű családokat.

 

Seres Sándor 1971 és 1974 között a Békés Megyei Víz- és Csatornamű Vállalatnál dolgozott mint gazdasági-műszaki ügyintéző. Munkája mellett szerkesztette az üzemi újságot. Időközben elvégezte a Magyar Újságíró Szövetség által szervezett Újságíró Stúdiót.

1974-ben a Békés Megyei Népújság munkatársa lett, ahol 1989-ig a belpolitikai rovatnál dolgozott. Elsősorban a kereskedelemről, vendéglátásról, szolgáltatásokról írt cikkeket. A Munkáscsaládok, valamint a Munkásarcok című riport-, illetve portrésorozatban a kétkezi munkát végző emberek életét, munkáját mutatta be a szélesebb nyilvánosságnak. Oknyomozó riportokban, publicisztikákban tárta fel a korabeli társadalmi visszásságokat, a vidéki élet nehézségeit. A rendszerváltozás hajnalán, 1989-ben részt vett a Dél-Kelet című független, regionális hetilap alapításában. 1992-ben a Napi Délkelet felelős szerkesztője, illetőleg főszerkesztője lett. Később – már nyugdíjasként – az újjáalakult Heti Délkelet, 2022 és 2006 között a Csabai Polgár, majd a Kelet című hetilap munkatársa volt.

 

 

A 2020-as években jelentek meg könyvei. A kitépett lapok – Volt egyszer egy Délkelet című monográfiájában a megyei pártlap alternatívájaként létrehozott újság születését és bukását mutatta be. A Kádárlap – A Népújság alulnézetből című könyve az egyetlen megyei napilapnál tevékenykedő munkatársak lehetőségeit veszi számba. A Facebookon közzétett írásaiból 2021 és 2023 között nyomtatásban egy trilógia jelent meg, amely a gyermekkori élményeiből merítve mutatja be a paraszti élet szépségeit, a falusi emberek tiszta, önzetlen gondolkodásmódját. Ez utóbbi három kötet kapcsán Ványai Fehér József „az utolsó utáni népi íróként” hivatkozik Seres Sándorra.

Seres Sándor ma is aktív: közösségi oldalán Békéscsabának és környékének múltjáról és jelenéről napi rendszerességgel oszt meg írásokat és fotográfiákat.

További programok »

Önkormányzati hírek

FEL