Kistérség, hulladékkezelés és M44: visszatekintés a közgyűlésre

2015. november 30. 17:02 | Varga Diána

A november 25-én tartott közgyűlést követően Szarvas Péter polgármester, valamint a Fidesz, az MSZP, az LMP, a Jobbik és a DK képviselői értékelték testületi ülésen elhangzottakat.

 

Értékelt a polgármester

Kárpátaljai magyarok megsegítése, Békéscsaba hazavár ösztöndíjrendszer módosítása, a kistérségi társulás vizsgálata, az M44-es autóúttal kapcsolatos döntések és a hulladékgazdálkodás: sajtótájékoztatón értékelte Szarvas Péter polgármester a közgyűlési döntéseket.

A polgármester első körben napirend előtt tájékoztatta a képviselőket a gyermekélelmezés helyzetéről és a Kövizig tervezett fakivágásairól. Mint mondta, mindkettővel kapcsolatban folynak további tárgyalások.

A napirendi pontok közül Szarvas Péter a kárpátaljai magyarok támogatását emelte ki, ezúttal 5 millió forintot szavazott meg a közgyűlés vélhetően kulturális és oktatás-nevelési célokra. A testület módosította a Békéscsaba hazavár! ösztöndíjprogramot is: eddig 25 éves korig lehetett pályázni, ezt a korhatárt emelték 28 évre. A polgármester azt is hozzáfűzte: több megyében is van hasonló támogatásra példa, ám szerényebb mértékben.

Szó volt továbbá a kistérségi társulás és intézményeinek vizsgálatáról: Szarvas Péter kiemelte, hogy sok szabálytalanságot találtak a szakértők, de az egyes szerződések minősítése eltér egymástól. Mint mondta, egyik, a jogi vizsgálatokra felkért ügyvéd jelentésében sem szerepelt konkrét javaslattétel arra, hogy indokolt a feljelentés, ezért egyedüliként tartózkodott.

Az M44-es autóúttal kapcsolatban arról beszélt: tárgyalásokat kezdeményeztek azért, hogy a helyi igényeknek megfelelően készüljön el az út. Kiemelte továbbá a hulladékgazdálkodással kapcsolatos döntést: jövőre elindul a szelektív hulladékgyűjtés, a lakosok nem csak 120, hanem 60 és 80 literes edényeket is kérhetnek majd.

Szarvas Péter zárásként a családsegítő és gyermekjóléti szolgálat átvételéről beszélt: mint mondta, a város visszaveszi a kistérségi társulástól az ellátást. Mint mondta, remélhetőleg ebből az ellátottak semmit nem vesznek majd észre, és zavartalanul folyik tovább az ellátás.

 

Fidesz: döntés a hulladékgazdálkodásról és a védőoltásról

Nagy viták nem voltak, de fontos témák kerültek napirendre, a békéscsabai Fidesz-frakció a november 25-i közgyűlés napirendjeit sajtótájékoztatón értékelte.

Amint azt a frakció vezetője, dr. Ferenczi Attila elmondta: fontos téma volt például a támogatási kérelem benyújtása a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumhoz a megújuló energiaforrásokkal működő autóbuszokra. De hasonlóan fontos témaként értékelte a védőoltási program kiterjesztését is. Mint mondta, a 2 éven aluli gyerekek agyhártyagyulladás, illetve a 12 éves lányok méhnyakrák elleni oltása után mintegy 500 fiatal kap a jövőben meningococcus elleni védőoltást.

A képviselők arról is beszámoltak, hogy átszervezik a családsegítő és gyermekjóléti szolgálatot, ezzel együtt a családok átmeneti otthona és a hajléktalanszálló is visszakerül a város fenntartásába. A hulladékgazdálkodással kapcsolatban Hanó Miklós alpolgármester arról számolt be, hogy december 15-ig minden tagtelepülésnek el kell fogadnia a DAREH működési koncepcióját, ám a díjpolitika tervét nem támogatták.

– Lakossági, 15-20 százalékos be nem fizetés esetén közel 500 millió mínusz keletkezett volna, amit a korábbi közgyűlésen nem szavaztunk meg. A november 27-i DAREH ülésen kiderült, a díjpolitikát az államhatározza majd meg, és az összes olyan tevékenységet átvállalja, ami költségvetési, pénzügyi terhet rótt volna ránk – fogalmazott Hanó Miklós.

A kistérségi társulás vizsgálatával kapcsolatban azt mondták: júniusban hiányzott a megfelelő jogi megalapozottság a feljelentéshez, ám a szakértői véleménnyel ez megteremtődött. A frakcióvezető külön kiemelte, hogy meglepetésként érte őket a polgármester tartózkodása. A sort az M44-es autóút kérdésével zárták: mint mondták, a város számára az előzetes tervek kedvezőtlenek lettek volna, ezért lobbizni fognak annak módosításáért.

 

MSZP: Fontos a vállalkozói szféra erősítése

Az utóbbi három alkalomból, háromszor módosult a közgyűlés munkatervben meghatározott időpontja. A határozatképesség biztosítása és az érdemi munka lehetőségeinek megteremtése a polgármester feladata, de a folyamatos időpontváltozások számunkra nem a város ügyeinek alázatos vitelét jelentik – fogalmaztak az MSZP képviselői a közgyűlés után.

Miklós Attila és Fülöp Csaba beszéltek arról, hogy június óta több vizsgálat is folyt a kistérségi szociális intézmények szerződéseivel és gazdálkodásával kapcsolatban. A vizsgálatok súlyos jogi és gazdasági szabálytalanságokat állapítottak meg. A jogi, ügyrendi és ellenőrzési bizottság, a kistérségi társulás tanácsát kérte volna fel a feljelentés megtételére, de a közgyűlés úgy döntött, a gyorsabb ügyvitel érdekében dr. Bacsa Vendel jegyzőt bízza meg, hogy a vizsgálati anyagok alapján „ismeretlen tettes ellen zugírászat, csalás, hűtlen kezelés, hanyag kezelés és számviteli fegyelem megsértése és esetleges egyéb bűncselekmények gyanúja” miatt tegyen feljelentést. Az MSZP képviselői megjegyezték: a szakértői jelentésekből világosan látszik, hogy egy jól körülhatárolható érdekkör anyagi kárt okozott. Felháborítónak tartják, hogy ezt az amúgy is finanszírozási gondokkal küzdő szociális szférában tették, ahol az átlagkereset nem éri el a 100 ezer forintot.

A képviselők kiemelték, hogy egyre több javaslatuk valósul és valósult meg a vállalkozói szféra erősítése érdekében. A Befektetést Ösztönző Stratégia, a Vállalkozói Információs Rendszer és a Gyere Haza program alapjain nyugvó Békéscsaba hazavár program is új lendületet adhat a város gazdasági életének.

– A rendszert szeretnénk minél magasabb szintre fejleszteni, tovább menedzselni és új ötleteket, fejlesztési javaslatokat tenni a fejlődés érdekében. Az új típusú gazdaságfejlesztésre, a helyi vállalkozások erősítésére a jövő évi költségvetés előkészítésénél javaslatokat teszünk, melyek megvalósításában is részt kívánunk venni, hogy Békéscsaba élhető, szerethető, vállalkozóbarát város legyen – tették hozzá.

 

Jobbik: Nagykoalíció a határozat elfogadásánál

A családsegítő és gyermekjóléti szolgáltatás önkormányzati fenntartású intézmény általi ellátása, valamint a hulladékszállítással kapcsolatos rendeletalkotás, illetve a város tulajdonában lévő Hulladékszállítási Kft.-t érintő anyagi természetű problémák a város 2016-os költségvetése szempontjából igencsak fel fogják adni a leckét – fogalmazott Szabóné Kocziha Tünde a közgyűlés után.

A Jobbik képviselője kiemelte, mindkét esetben a kormányzat által az önkormányzatra testált kötelező feladat-ellátásról van szó, amely központi források híján körülbelül 150 millió forintos terhet ró a jövő évi költségvetésre.

– Mióta a normatív támogatás helyett a feladatalapú finanszírozás lépett életbe, a költségvetést a szűkösség, a minimális anyagi mozgástér jellemzi. Sajnos a tendencia továbbra sem változik, a kormány a jövőben is egyre több kötelező feladatot hárít az önkormányzatokra, melyek mellé nem ad forrást – jegyezte meg Szabóné Kocziha Tünde.

A Békéscsaba és Térsége Kistérségi Társulás Társulási Tanácsa által elkészíttetett szakértői vizsgálatokról a képviselő elmondta: kiderült, hogy kistérség szerződései szinte kivétel nélkül jogszabályba ütköznek.

– A Jobbik az első perctől azt az álláspontot képviselte, hogy amennyiben bizonyítható a törvénysértés, feljelentést kell tenni. Az ügy külön érdekessége, hogy a közgyűlésen ismét baloldali és Fidesz-KDNP nagykoalíció jött létre a határozati javaslat elfogadásánál, amely már nem először fordul elő a békéscsabai közgyűlésben. A háttérben való együttműködést gyakorlatilag nyíltan felvállalva, dr. Csicsely Ilona KDNP-s képviselő asszony maga fogalmazta meg Takács Péter LMP-s képviselő számára a határozat szövegét, amihez azt gondolom, nem kell kommentár – tette hozzá Szabóné Kocziha Tünde.

 

LMP: törvénytelenségek a kistérségnél

A közgyűléssel kapcsolatban az LMP részéről Takács Péter önkormányzati képviselő tartott sajtótájékoztatót. Az újságírók előtt szó esett többek között a hulladékgazdálkodási kft-ről, a kistérség működésével kapcsolatban tett rendőrségi feljelentésről, az önkormányzati munkahelyek betöltéséről, valamint az M44-es autóút tervéről.

A képviselő a Hulladékgazdálkodási Nonprofit Kft. működésével kapcsolatban felhívta a figyelmet arra, hogy a jelenlegi 40 millió forintos veszteség, illetve közel ugyanekkora mértékű kintlévőség mellett szerinte tovább fog nőni a jövőben a cég hiánya. Véleménye szerint az „államosítás” helyett ezért az önkormányzatnak meg kellene versenyeztetnie a szolgáltatás működtetését.

A Békéscsaba és Térsége Többcélú Önkormányzati Kistérségi Társulás szerződéseivel kapcsolatban elmondta, az azok vizsgálatával megbízott ügyvéd 46 pontban tárt fel különböző hiányosságokat. Az általa összeállított dokumentum szerint felmerül a gyanú, hogy törvénytelen módon köttettek szerződések, az elvégzett munkák díjazása nem volt reális, valamint a munka elvégzése sem bizonyítható minden esetben. Az ügyvéd ezen kívül az útiköltség-térítések esetében is törvénytelenségeket állapított meg. Takács Péter elmondta, ez utóbbi esetekben „nem kis összegekről” volt szó, a közgyűlésen 160 millió forint hangzott el ezzel kapcsolatban. Felhívta a figyelmet arra, hogy a Társulási Tanács kellett volna, hogy felügyelje ezeket a folyamatokat. Úgy fogalmazott, valaki visszaélt ezzel a helyzettel.

Az önkormányzat által betöltött álláshelyekkel kapcsolatban a képviselő elmondta, 21 főt vettek fel 2014. októbere óta, mindegyikőjüket pályázat nélkül, meghívással. Takács Péter szerint ez nem fogadható el, ezért mint mondta, a kérdés az illetékes szakbizottság elé fog kerülni. Hozzátette, a jövőben csak pályázat útján lenne szabad betölteni az önkormányzati álláshelyeket.

Az M44-es autóút terveivel kapcsolatban elhangzott, nem lenne szabad módosítani a terveket, amik a körforgalom áthelyezésével a Szarvasi útról a Berényi útra terelnék át a forgalmat. Takács Péter hangsúlyozta, a legfontosabb, hogy a megvalósulás ígért 2020-as határideje ne tolódjon későbbre.

 

DK: Tisztábban látunk a kistérség ügyében

Jó hír, hogy a Békéscsaba hazavár program keretein belül hat békéscsabai fiatal hallgatói ösztöndíjban részesült, valamint további négy pályakezdő kapott életkezdési támogatást – mondta Kaposi László a Demokratikus Koalíció (DK) közgyűlés utáni tájékoztatóján.

Üdvözlendők a képviselő szerint a köztisztaság fenntartása és a környezetvédelem érdekében történő, hulladékgazdálkodásra vonatkozó változások. Azonban felhívta a figyelmet arra, hogy a hulladékkezelés korszerűsítése – ugyanúgy, mint bármely más reform – nagy összegű befektetéssel jár, amely növeli a működéssel járó kiadásokat.

A harmadik kérdés, amit érintett a sajtótájékoztatón Kaposi László, a Békéscsaba és Térsége Többcélú Önkormányzati Kistérségi Társulásnál lefolytatott ellenőrzés eredménye volt.

– Végre tisztább kép tárult elénk a kistérségben a korábban zajlott, törvénytelennek vélhető tevékenységekről. A jelentésből kiderült,  hogy több tucatnyi szerződés nem felelt meg a formai előírásoknak, valamint hogy 16 esetben „felejtettek el” közbeszerzési eljárást alkalmazni az érintettek. Számos túlórát és gépkocsi használattal járó költséget fizettek ki jogtalanul, és több százezer forintos megbízási szerződések kötöttek, fizettek ki, a gyanú szerint indokolatlanul. Az okozott kár mintegy 167 millió forintra becsülhető a szociális rendszer kárára, ezért a testület úgy döntött, hogy feljelentést tesz ismeretlen tettes ellen, hűtlen kezelés és csalás gyanúja miatt – tette hozzá a képviselő.

Kaposi László végül említést tett arról is, hogy egyetért a holokauszt emlékmű felállításával, de úgy véli, célszerűbb lett volna azt későbbre halasztani.

 

Mikóczi Erika, Varga Diána, Zsíros András

További programok »

Politika

FEL