A kis cinegék felkeltették az érdeklődők figyelmét, két fiatal meg is tapasztalhatta, hogy csipkedősek a szép és piciny állatok. A madártani egyesület szokás szerint a két ünnep között évzáró bemutató madárgyűrűzéseket tart országszerte, ennek része a csabai esemény is, amelyet az egyesület Békés vármegyei helyi csoportja szervezett.
A kiállított hálóval a rigó méreténél bezárólag sokféle madarat, többnyire tehát énekesmadarakat tudnak befogni, ám a deres reggel fehérre „festette” az egyébként közel észrevehetetlen hálót, ezért a befogás esélye jelentősen csökkent.
– A gyűrűzés egy tudományos módszer, egy madárvonulás-kutatással összefüggő technika. Most már nemcsak hagyományos gyűrűzés van, hiszen léteznek napelemes-műholdas jeladók, melyek akár 5-8 évig is működnek, annak idején, amikor még ez a technológia nem létezett, akkor a hagyományos gyűrűzést alkalmazták a madarakon – fogalmazott Vasas András, az egyesület önkéntese.
Ha a gyűrűzött madarat visszafogják, akkor a kód alapján be lehet azonosítani, hogy az állatot hol és mikor gyűrűzték, egy idő után, ha sok ilyen visszafogás történik, akkor kialakul, láthatóvá válik a vonulásuk. Ezáltal a madarak védelme is területről területre eltervezhető és megvalósítható lesz.