Kihasználatlan képesítések: Sokan kerestek új szakmát a jobb kereset reményében

2018. augusztus 24. 17:40 | Szabó Rita

A magyarországi munkavállalók 44 százaléka nem azon a területen dolgozik, amelyre a legmagasabb végzettségét szerezte, további 44 százalék aktívan gondolkodik a pályaváltáson. A legtöbben a magasabb kereseti lehetőségek miatt néznek új szakma után, miközben az eredeti területük kiválasztásánál ez a szempont elhanyagolható mértékben volt csak jelen – derül ki a Profession legújabb reprezentatív kutatásából, olvasható a Világgazdaságban.

A válaszadóknak csupán 8 százaléka választotta az eredeti hivatását a magas kereseti lehetőség miatt. Közel kétharmaduk az érdeklődési köre alapján tanult tovább, ők azok, akik legnagyobb arányban (72 százalékban) maradtak a legmagasabb végzettségüknek megfelelő pályán. A válaszadók 13 százalékát a szüleik, illetve tanáraik győzték meg arról, hogy mit érdemes tanulniuk, közülük csupán 9 százalék maradt az eredeti területén. A váltásnál fordulnak az arányok: minden harmadik munkavállaló a magasabb fizetést nevezte meg legfőbb motivációjaként.

– Sajnos a pályaválasztási tájékoztatás szinte teljesen hiányzik a kultúránkból. A fiataloknak semmilyen rálátásuk nincs arra, hogy milyen lehetőségeik vannak, illetve hogy az egyes szakmák milyen fizetésekkel, elvárásokkal és nehézségekkel járnak. A szülői tapasztalatok sem mindig naprakészek vagy reprezentatívak. Nagyon hiányzik a magyar tanrendből egy, a továbbtanulásra koncentráló tájékoztató óra – értelmezte a kutatás eredményeit Göröcs Lili Melinda, a Profession HR-vezetője.

Az anyagi okok után a legtöbben a rugalmasabb időbeosztás iránti igényt jelölték meg első számú indokként. Minden második munkavállaló gondolkodik a pályaváltáson, de csak 7 százalékuk vesz részt valamilyen képzésen.

A pályát váltók között szokatlanul magas (32 százalék) azok aránya, akik semmilyen át- vagy továbbképzést nem kaptak az új területükön való kezdéshez. A fennmaradók 99 százaléka viszont jó döntésnek tartja, hogy részt vett az átképzésen. Ennek legelterjedtebb formája az OKJ-s képzés, amely a negyven év felettiek körében a legnépszerűbb.

– Ebben a munkaerőpiaci helyzetben sokkal kevésbé számít a végzettség, mint öt-tíz éve. Pár speciális tudást igénylő szakmától eltekintve a HR-eseket a munkához való hozzáállás és a motivációk már jobban érdeklik. A megfelelő jelölt nagy valószínűséggel vállalni fogja a pályaváltással kapcsolatos extra erőfeszítést is – tette hozzá a szakember.

 

Forrás: VG

További programok »

Gazdaság

Czomba Sándor: Jövőre 9 százalékkal nő a minimálbér

Jövőre kilenc, két év múlva tizenhárom, három év múlva pedig tizennégy százalékkal nő a minimálbér. Nem volt egyszerű, de megszületett a bérmegállapodás a kormány, a munkáltatók és a munkavállalók képviselői között - mondta a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára.
11:18
FEL