– Mindig sarkalatos kérdés az, hogyan és kiknek lehet segíteni abban, hogy visszakerüljenek a munka világába. Kiket céloz meg a workshop?
– Mindenkinek az jut eszébe, hogy azokat várják egy ilyen tréningre, workshopra, akik munkát keresnek. Azonban ha belegondolunk, nagyon sok olyan szempont van, ami nehézséget okozhat egy-egy munka megszerzésére. Bármilyen okból ki lehet kerülni a munka sodorvonaláról, ilyen például az, ha valaki GYES-re megy, GYED-re megy, önhibáján kívül létszám-leépítés érinti. Ezen felül beszélhetünk még azokról is, akinek határozott időre van munkaviszonyuk. A mai világban egyébként is nagyon hasznos, ha szinten tartjuk a tudásunkat, képben vagyunk arról, hogy a munkaerő-piacon mi a helyzet. A workshopra olyanokat vártunk, akiknek nincs munkáju, vagy például azt fontolgatják, hogy váltani szeretnének. Az volt a cél, hogy szakképzett trénerrel segítsünk egy picit őket képbe helyezni, olyan megoldási lehetőségeket adjunk nekik, amelyek segíthetik őket.
– Milyen alapvető skillek azok, amelyeket a workshop alatt elsajátíthatnak a résztvevők?
– Akár azt, hogy egy állásinterjún hogyan kell megjelenni, mit kell kidomborítani, milyen pozitív tulajdonságaik vannak az érintetteknek, és melyeket érdemes fejleszteni – ezeket próbáljuk segíteni. Fontos, hogy önmagunkat hogyan kell ahhoz fejlesztenünk, hogy nagyobb esélyünk legyen a munkaerő-piacon.
– Ez egy projekt része volt, mi érhető el még a projekten belül?
– Nagyon sok mindent csináltunk. Ez a projekt már lassan öt éve zajlik itt, nem csak rajtunk keresztül, hanem még három közreműködő partnerrel együtt. Nagyon sokan ismerik már például a Köröskosár Bevásárló Közösségünket, amely már most önállóan működik, de az elindításában segített ez a pályázatunk. Ezen belül például a Bioritmus Fesztivállal is többször találkoztak a helyi lakosok és az ide látogató vendégek, ezt is ennek köszönhetően tudtuk megvalósítani. Továbbá az elmúlt években volt szerencsénk a békéscsabai gyerekeknek ingyenes nyári táborokat biztosítani, ami úgy gondolom, hogy az elmúlt időszakban egy kifejezetten nagy segítség volt nagyon sok család számára. Emellett voltak még önellátásra, öngondoskodásra épülő tréningjeink, illetve munkaerő-piaci foglalkozásaink, képzéseink is. Most, a projekt utolsó szakaszában pedig a foglalkoztatók számára is indulnak képzések. Ez azért fontos, mert a munkaerő-gazdálkodás egyik legnagyobb probléma, hogy míg a munkavállaló azért küzd, hogy munkát találjon, a munkáltató pedig azért küzd, hogy meg tudja tartani azokat, akik ott dolgoznak náluk. Egyik tréningünk témája így az, hogy hogyan lehet megtartani a munkaerőt, mire kell figyelni. Változik a világ, a munkavállalók is változnak, és igenis be kell építeni, mint elfogadott tényt, hogy mit és hogyan tud vállalni egy munkavállaló. A munkáltatóknak a toborzástól egészen addig adunk egy képet, hogy miként lehet hosszú távon megtartani a munkaerőt. Kifejezetten kis- és közép-vállalkozásoknak tudunk segíteni, hisz ők azok, akik kevésbé jutnak el ilyen képzésekre.