Egy vásárcsarnokban dolgozó zöldség- és gyümölcsárus elmondta: nekik gond nélkül sikerül betartaniuk a szabályokat, tapasztalataik szerint pedig a vásárlók fegyelmezettek és odafigyelnek egymásra. Olsák Krisztina hozzátette: azért észrevehető, hogy kevesebben jönnek már a piacra, hiszen az idősek nagy része otthon marad és fiatalabb családtagjaik intézik számukra a bevásárlást.
Ezt támasztották alá azok az idős vásárlók is, akiket megkérdeztünk. A legtöbben arról számoltak be, hogy gyermekeik szoktak nekik bevásárolni, ők pedig csak a legszükségesebb dolgokért (főként kenyérért) mennek el a boltba, általában hetente egyszer. Volt olyan idős hölgy is, aki vírus magyarországi megjelenése óta, két hónap után most először ment bevásárolni. Többen számoltak be viszont arról, hogy egyedül vannak, így nem tudják senkire rábízni a bevásárlást.
Fél tizenegykor a 65 év felettieknek el kellett hagyniuk a piacot és a csarnokot, amit a legtöbben komolyan is vettek. Azonban még így volt olyan idős, aki nem hagyta el a csarnokot időben és tovább vásárolt. Mindez tapasztalhatóan zavart néhányakat a fiatalabb korosztályból, egy úr szóvá is tette nekünk, hogy ők hiába tartanak be minden szabályt, ha az idősek közül nem mindenki figyel oda.
Fél tizenegy után a 65 év alattiak vehették birtokba a piac területét. A legtöbben pár perccel korábban érkeztek és a bejárat előtt várakoztak. Amíg az idősebbek elégedettek voltak a számukra kiszabott időkerettel, addig az ifjabb korosztály nehezményezte, hogy csak később tudja elvégezni a bevásárlást.
Egy gondozóként dolgozó hölgy elmondta: nagyon nehezen tudják csak megoldani a bevásárlást.
– Ránk is ugyan azok a szabályok érvényesek, mint a többi, hasonló korú emberre. Várnunk kellett, hogy be tudjunk jutni, miközben a szülők, idős hozzátartozók otthon várnak bennünket. Szeretnénk, ha más időkorlátozást vezetnének be. Az idősebbek általában korábban ébrednek, így szerintem a reggel 6 és 8 óra közötti időpont elegendő lenne számukra, nyolc órától pedig a 65 év alattiak jöhetnének boltba. A háztartást nekünk is ugyan úgy el kell látni, mi is ugyan úgy szeretnénk főzni, úgy gondolom, hogy változtatni kellene az időkereten – fogalmazott kérdésünkre.
A fiatalabb korosztályból egy olyan úrral is találkoztunk, akinek nem az időkorlát okozta a legnagyobb gondot, hanem a termékek megtalálása, ugyanis korábban nem járt rendszeresen bevásárolni.